Nawigacja

Aktualności

Spotkanie online podsumowujące I edycję ogólnopolskiego konkursu „Trudna pamięć” – Warszawa, 26 marca 2021

26 marca 2021 roku w Izbie Pamięci Strzelecka 8 odbyło się spotkanie online podsumowujące I edycję ogólnopolskiego konkursu „Trudna pamięć” na scenariusz lekcji historii dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych o tematyce dotyczącej zbrodni komunistycznych.

W spotkaniu wzięli udział organizatorzy konkursu: dr Tomasz Łabuszewski (naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie, przewodniczący komisji konkursowej) oraz dr Marta Milewska (kierownik Izby Pamięci Strzelecka 8, koordynator konkursu). 

Historycy, łącząc się online ze zwycięzcami, przybliżyli im historię kamienicy przy Strzeleckiej 8 w Warszawie i zaprezentowali najciekawsze inskrypcje znajdujące się w jej piwnicach. Pokazali także ekspozycję stałą pt. „Czerwona mapa Warszawy” i wskazali skalę represji komunistycznych w Polsce.

W podsumowaniu zwrócili uwagę na fakt, że nowatorskie rozwiązania metodyczne zastosowane w nagrodzonych pracach konkursowych są przykładem na to, że lekcja dotycząca trudnej problematyki, jaką są zbrodnie komunistyczne, nie musi być nudna.

Nagrody w I edycji konkursu otrzymali:

Kategoria szkoła podstawowa:

I miejsce

Katarzyna Szczęsnowicz – praca konkursowa: „»Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba« – postawa patriotyczna Inki przykładem dla nas wszystkich”

II miejsce

Marcin Lisiecki – praca konkursowa: „Zbrodnia nierozliczona, czyli o śmiertelnej ofierze stanu wojennego z Kcyni – Wojciechu Cieślewiczu (1953­–1982)”

III miejsce

Jolanta Kuczkowska – praca konkursowa: „Chodzi o to, aby UPAMIĘTNIAĆ – nie rozpamiętywać”

 

Kategoria szkoła ponadpodstawowa:

I miejsce

dr Agnieszka Sławińska – praca konkursowa: „Trudna pamięć”

II miejsce

Alina Ślimak – praca konkursowa: „Śladami zbrodni komunistycznych”

III miejsce

Krystyna Michałowska – praca konkursowa: „Aprioryzm czy aposterioryzm?”

 

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy, a wszystkim dziękujemy za uczestnictwo w konkursie i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu.

do góry