Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy plenerowej „Witold Pilecki” – Grodzisk Mazowiecki, 7–31maja 2021

Maj jest miesiącem, w którym pamiętamy szczególnie o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. W tym roku 13 maja mija 120. rocznica jego urodzin natomiast 25 maja przypada 73. rocznica śmierci Rotmistrza.

Do końca maja 2021 r. w Grodzisku Maz. przed kościołem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Grodzisku Mazowieckim przy ul. Piaskowej można oglądać wystawę plenerową „Witold Pilecki” przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie.

Biograficzna wystawa elementarna przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie opowiada o życiu i śmierci jednego z najdzielniejszych Polaków w historii Europy pierwszej połowy XX wieku. Jako harcerz brał udział w rozbrajaniu Niemców w Wilnie w 1918 roku a następnie był obrońcą tego miasta przed bolszewikami w 1919 roku. W 1920 roku walczył w Bitwie Warszawskiej. W 1939 roku także w formacjach kawalerii bronił Polski przed Niemcami. W 1940 roku działając konspiracyjnie w Tajnej Armii Polskiej dał się uwięzić w KL Auschwitz gdzie do 1943 roku tworzył konspiracyjne struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Od pierwszego do ostatniego dnia brał udział w Powstaniu Warszawskim. Aresztowany przez komunistów w maju 1947 roku został skazany za działalność antykomunistyczną na karę śmierci. Wyrok wykonano w więzieniu mokotowskim 25 maja 1948 roku strzałem w tył głowy. Instytut Pamięci Narodowej nadal poszukuje, zakopanych potajemnie, szczątków bohaterskiego Rotmistrza.

Zachęcamy do pobrania zamieszczonego poniżej pliku z wystawą (w formacie B1 lub A3) i samodzielnego wydrukowania całości, złożonej z 15 plansz.

Autor wystawy: dr Dariusz Gałaszewski

Recenzja: dr Mateusz Marek

Korekta: Tomasz Chlewiński

Koncepcja graficzna serii: Paulina Żak

Skład: Paulina Żak

W wystawie wykorzystano zdjęcia ze zbiorów Rodziny Pileckich, Jacka Pawłowicza, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Powstania Warszawskiego, Piotra Życieńskiego.

Pliki wystawy do pobrania

 

do góry