Nawigacja

Aktualności

„Widoczni (nie tylko) w konspiracji. Międzyzakładowy Robotniczy Komitet »Solidarności« 1982–1990”– wykład online w ramach cyklu spotkań na Strzeleckiej 8 pt. „Warszawskie wędrówki z historią” – Warszawa, 18 maja 2021 (Transmisja na facebooku Strzelecka 8 i IPNtv).

Zapraszamy do oglądania kolejnego wykładu w ramach cyklu: Warszawskie wędrówki z historią w Izbie Pamięci IPN Strzelecka 8.

We wtorek 18 maja 2021 r. dr Tadeusz Ruzikowski z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie zaprezentował temat „Widoczni (nie tylko) w konspiracji. Międzyzakładowy Robotniczy Komitet »Solidarności« 1982–1990”.

Strzelecka 8 – Izba Pamięci (IPN)

18 maja 2021 (wtorek), godz. 17.00

Wykład odbył się bez udziału publiczności.

Transmisja na facebooku Strzelecka 8 i IPNtv.

 

W skutek wprowadzenia stanu wojennego „karnawał „Solidarności” nagle się zakończył. Mimo zastosowanych represji wielu członków związku zdecydowało się wówczas walczyć o „Solidarność”. Działania organizacyjne inicjowane w poszczególnych przedsiębiorstwach z czasem obejmowały grupy zakładów, które następnie łączyły się w porozumienia międzyzakładowe. Jednym z nich, działającym głównie w Warszawie, był Międzyzakładowy Robotniczy Komitet Solidarności (MRKS). Walka o „Solidarność” zjednoczyła na kilka lat grupy działaczy, którzy w różnych formach dawali świadectwo jego istnienia. W latach 80. XX wieku  niemal z dnia na dzień stał się on trwałym i ważnym elementem warszawskiego podziemia „Solidarności”.

Cykl „Warszawskie wędrówki z historią” organizowany jest przez Oddział IPN w Warszawie w Izbie Pamięci przy ul. Strzeleckiej 8. Spotkania odbywają się raz w miesiącu – zawsze w trzeci wtorek miesiąca.

Kolejny wykład:

15 czerwca 2021 roku, godz. 17.00

 

 

do góry