Nawigacja

Aktualności

Barmani, szpiedzy, kondotierzy. Powojenne losy żołnierzy polskich na Zachodzie – wykład w Areszcie Śledczym na Białołęce – Warszawa, 16 listopada 2021

16 listopada 2021 r. historyk z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie Marcin Łaszczyński wygłosił  w Areszcie Śledczym w Warszawie-Białołęce wykład pt. „Barmani, szpiedzy, kondotierzy. Powojenne losy polskich żołnierzy na Zachodzie”.

„Miałem klucz do domu, ale domu już nie było…” – wspominał gen. Janusz Brochwicz – Lewiński „Gryf”, legendarny obrońca Pałacyku Michla.

Dla większości żołnierzy polskich walczących na zachodzie Europy dzień 8 maja 1945 r. był dniem klęski. Ojczyzna przepadła w czeluści czerwonego imperium, a sojusznicy ten fakt zaakceptowali. Co gorsze, byli jego architektami. Gotowi do dalszej walki żołnierze stali się niewygodnym balastem. Tak niewygodnym, że nie zaproszono ich nawet do udziału w defiladzie zwycięstwa, która przeszła ulicami Londynu.

Wieczni tułacze… Osamotnieni i upokorzeni… gen. Maczek zepchnięty do roli barmana, gen. Sosabowski – magazyniera…

Żołnierze pozbawieni Ojczyzny, wciąż nie pogodzeni z klęską. Rwali się do walki, stąd tak wielu zaangażowało się w działalność zachodnich służb wywiadowczych lub jako kondotierzy walczyło z agendami ZSRS w zapomnianych wojnach trzeciego świata.

 

do góry