Nawigacja

Aktualności

Uroczystości jubileuszowe z okazji 40. rocznicy strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej – Warszawa, 25 listopada 2021

W czwartek 25 listopada 2021 r. prof. Jerzy Eisler, dyrektor warszawskiego oddziału IPN  uczestniczył w jubileuszowych uroczystościach 40. rocznicy strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej.  Po mszy św. w  kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową ks. Jerzego Popiełuszki i tablicą upamiętniającą 25. rocznicę strajku w WOSP.

Obchody objęte zostały Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

⁕⁕⁕

25.11.1981 r. podchorążowie WOSP sprzeciwili się podporządkowaniu uczelni przepisom ustawy o szkolnictwie wojskowym. Strajk – będący walką o obywatelski i propaństwowy charakter pożarnictwa – został brutalnie stłumiony przez władze komunistyczne 2 grudnia 1981 r. Akcja ZOMO i komandosów okazała się nie tylko likwidacją protestu, ale także sprawdzianem przed wprowadzeniem stanu wojennego…

 Studentów obezwładniono, wyprowadzono, a następnie część z nich zmuszono do wyjazdu do domów. Wyłączono telefony i faksy zarówno w szkole, jak i w zarządzie NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze, aby uniemożliwić jakąkolwiek reakcję na tę pacyfikację. Władzom PRL udało się zlikwidować strajk na uczelni. Udało się też coś więcej. Przeprowadzono demonstracje siły na dużą skalę. Sprawdzano reakcję „Solidarności” i społeczeństwa. 13 grudnia – za niespełna dwa tygodnie – wojskowa junta uderzyła w całym kraju.

Młodzi strażacy-podchorążowie zapłacili wysoką cenę: musieli zrezygnować z marzeń i wyśnionego zawodu lub pójść na „kompromis" z władzami.

Wydarzenia listopada-grudnia 1981 stały się dla nich, dla pożarnictwa, ale i dla reżimu, próbą generalną...

Grzegorz Majchrzak: Zbuntowani podchorążowie. Strajk w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej

 

 

do góry