Nawigacja

Aktualności

„Zrewoltowany teren – konspiracja antykomunistyczna wokół Warszawy” – wykład w ramach cyklu: „Warszawskie wędrówki z historią” – Warszawa, 21 grudnia 2021

Zapraszamy na kolejny wykład w ramach cyklu: „Warszawskie wędrówki z historią” w Izbie Pamięci IPN Strzelecka 8.

We wtorek 21 grudnia 2021 r. dr Tomasz Łabuszewski naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie zaprezentuje temat „Zrewoltowany teren – konspiracja antykomunistyczna wokół Warszawy”.

Klątwa powstania warszawskiego wypaliła prawie do cna centralny ośrodek dowodzenia polską konspiracją niepodległościową. Stolica nie była w stanie tak jak w latach drugiej wojny światowej oddziaływać inspirująco i mobilizująco na teren. Zaczął on żyć własnym życiem. W okolicach Warszawy powstawać zaczęły różne inicjatywy niepodległościowe odwołujące się zarówno do tradycji Armii Krajowej, jak i konspiracji obozu narodowego. Z czasem niektóre z nich zawitały do samej stolicy, wypełniając pustkę po niegdyś licznym korpusie warszawskim AK.

Transmisja na kanale IPNtv i Facebooku Izby Pamięci Strzelecka 8.

 

 

 

Cykl „Warszawskie wędrówki z historią” organizowany jest przez Oddział IPN w Warszawie w Izbie Pamięci przy ul. Strzeleckiej 8. Spotkania odbywają się raz w miesiącu – zawsze w trzeci wtorek miesiąca.

 

Kolejny wykład w 2022 roku:

18 stycznia, godz. 17.00

 

 

 

do góry