Nawigacja

Aktualności

„Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie (1946–1955) i jego sędziowie” – wykład w ramach cyklu „Warszawskie wędrówki z historią” – Warszawa, 17 stycznia 2022

Jaka była struktura Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie w latach 1946–1955? Jaką rolę odgrywał on w instalowaniu władzy komunistycznej w powojennej Polsce? Kto w nim orzekał?

Zapraszamy na kolejny wykład w ramach cyklu „Warszawskie wędrówki z historią”. Tym razem 17 stycznia 2022 (wyjątkowo w poniedziałek o godz. 12.00) dr hab. Patryk Pleskot zaprezentuje temat „Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie (1946–1955) i jego sędziowie”.

Sieć Wojskowych Sądów Rejonowych, funkcjonująca w latach 1946–1955, stanowiła jedno z najważniejszych narzędzi instalowania władzy komunistycznej w powojennej Polsce i istotny element komunistycznego aparatu represji. Największym i najważniejszym z tych sądów bezprawia był WSR w Warszawie.

Prelekcja w skrótowej formie przybliży charakterystykę tej instytucji przede wszystkim za pomocą wybranych życiorysów sędziów, którzy w niej pracowali. Trzeba bowiem pamiętać, że wymiar niesprawiedliwości „ludowej’ Polski tworzyli konkretni ludzie.

Transmisja na kanale IPNtv i Facebooku Strzelecka 8.

 

 

Cykl „Warszawskie wędrówki z historią” organizowany jest przez Oddział IPN w Warszawie w Izbie Pamięci przy ul. Strzeleckiej 8. Spotkania odbywają się raz w miesiącu – zawsze w trzeci wtorek miesiąca.

Kolejny wykład:

15 lutego, godz. 17.00

 

 

do góry