Nawigacja

Aktualności

Uroczystość przed Willą Jasny Dom – Warszawa, 25 lutego 2022

– W piwnicach tego gmachu nie widnieje żaden napis „Dziękuję za wyzwolenie!”. Są natomiast błagalne napisy rozpaczy „Jezu wyratuj!” – powiedział podczas uroczystości w Willi Jasny Dom wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk.

W piątek 25 lutego 2022 r. przed warszawską willą „Jasny Dom”‘ – dawnym aresztem Informacji Wojskowej (ul. Świerszcza 2) – odbyła się uroczystość w hołdzie ofiarom komunistycznego terroru.

Wydarzenie było częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, podczas którego odbyła się m.in. ceremonia złożenia kwiatów przed pamiątkową tablicą upamiętniającą ofiary więzione i torturowane w piwnicach kamienicy przy ul. Świerszcza 2.

W imieniu Instytutu Pamięci Narodowej wiązankę złożył zastępca prezesa IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk i z ramienia warszawskiego Oddziału IPN Marcin Łaszczyński. 

 

Kamienica położona w Warszawie przy ul. Świerszcza 2, w okresie od lutego do października 1945 roku była siedzibą Głównego Zarządu Informacji Wojska Polskiego.

W jej piwnicach urządzono cele więzienne, a na wyższych kondygnacjach znajdowały się pokoje przesłuchań i biura. Według historyków Instytutu Pamięci Narodowej w okresie istnienia aresztu przeszło przez budynek ponad tysiąc kobiet i mężczyzn, w tym żołnierzy Armii Krajowej.

Potwierdzeniem ponurej przeszłości piwnic są zachowane do dziś wyryte na ceglanych ścianach napisy, kalendarze kreskowe oraz drzwi z wyciętymi charakterystycznymi judaszami. Największą grozę budzą błagalne napisy: „Jezu wyratuj” i wyryty nad nim znak krzyża oraz „Matko Boża Opiekunko Nasza Wyratuj”, świadczące o nieludzkich warunkach i bestialskim traktowaniu więźniów przez ludową policję polityczną. Mimo iż, mury nieustannie „krzyczą”, wciąż niewiele osób ma świadomość dramatu, jaki rozgrywał się w piwnicach Willi Jasny Dom.

By przeciwdziałać obojętności w styczniu 2013 roku została założona Fundacja „WILLA JASNY DOM”. Jest ona organizacją pozarządową, powołaną i prowadzoną by działać na rzecz kultury i krzewienia świadomości historycznej. Podstawowym jej celem jest upamiętnienie i ochrona miejsca pamięci narodowej, jakim bez wątpienia jest budynek położony przy ul. Świerszcza 2 w Warszawie.

Fundacja Willa Jasny Dom

 

do góry