Nawigacja

Aktualności

„Antykomunistyczna prasa konspiracyjna w Polsce w latach 1944-1947” – wykład w ramach cyklu „Warszawskie wędrówki z historią” – Warszawa, 17 maja 2022

Jakie były główne organy prasowe Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”? Jaka była rola tych czasopism? Jaką problematykę w nich poruszano? 

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego wykładu w ramach cyklu „Warszawskie wędrówki z historią”.

Dr Wojciech Muszyński prezentuje temat „Antykomunistyczna prasa konspiracyjna w Polsce w latach 1944-1947”.

Dzieje powojennej prasy konspiracyjnej to nadal zagadnienie nie do końca zbadane i opisane przez historyków. Tematem wykładu dr. Wojciecha Muszyńskiego będzie omówienie dziejów i zawartości trzech tego rodzaju czasopism, a zarazem głównych organów prasowych Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: „Wolne Słowo”, „Polskie Słowo” oraz „Honor i Ojczyzna”. Tytuły te ukazywały się w Warszawie w latach 1945-1946, stanowiąc swoisty polityczny fenomen, a zarazem widomy znak istnienia nurtu antykomunistycznego oporu w zrujnowanym mieście.   

Retransmisja na IPNtv:

 

Cykl „Warszawskie wędrówki z historią” organizowany jest przez Oddział IPN w Warszawie w Izbie Pamięci przy ul. Strzeleckiej 8. Spotkania odbywają się raz w miesiącu – zawsze w trzeci wtorek miesiąca.

Kalejny wykład:

21 czerwca, godz. 17.00

 

do góry