Nawigacja

Aktualności

Spektakl „Grypsy z celi” w ramach cyklu Teatr Pełen Pamięci – Ostrołęka, 13 września 2022

  • DSC_0099
  • DSC_0106
  • DSC_0117
  • DSC_0157
  • DSC_0214
  • DSC_0190

Tej jesieni Biuro Wydarzeń Kulturalnych IPN zaprasza na cykl spektakli teatralnych pt. Teatr Pełen Pamięci. W ramach projektu zostaną zaprezentowane cztery sztuki, w których będą przedstawione tragiczne losy jednostek na tle historii Polski w XX wieku.

Bohaterowie spektakli nie są przypadkowi. Każdy z nich poszukując wolności, niezależności, godności we własnej Ojczyźnie, stał się ofiarą tego samego systemu – stalinizmu, komunizmu. Wybitny artysta, jeden z symboli polskiego kina- Eugeniusz Bodo, żołnierz Wojska Polskiego – ppłk Łukasz Ciepliński, kapelan warszawskiej „Solidarności” – ksiądz Jerzy Popiełuszko – każdy z nich to wybitna postać w historii Polski. Ich losy łączy jedno – tragiczna śmierć, wydana wyrokiem przez czerwony ustrój.

 

We wtorek 13 września 2022 r. w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce wystawiony został spektakl „Grypsy z celi” z udziałem Marcina Kwaśnego.

Na warstwę słowną złożą się zapiski z więzienia jakie do swojej żony Jadwigi i syna Andrzeja skierował podpułkownik Łukasz Ciepliński pseudonim „Pług” – dowódca IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Żołnierz Wyklęty. Jest to zapis testamentu katolika i patrioty z ponadczasowym, uniwersalnym przesłaniem, chwytający za serce każdego, któremu bliskie są wartości, takie jak: „Bóg, honor i ojczyzna”.

do góry