Nawigacja

Aktualności

Uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego polskim patriotom i żołnierzom podziemia niepodległościowego – Otwock, 15 września 2022

W czwartek 15 września 2022 r. w Otwocku odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego polskim patriotom i żołnierzom podziemia niepodległościowego, którzy byli więzieni, przesłuchiwani i torturowani przez NKWD oraz UBP w znajdujących się na terenie miasta obiektach (m.in.  willa „Alba” i willa „Wanda”, obóz NKWD nr 11 (punkt przyjęć jeńców wojennych przy 1. Froncie Białoruskim Armii Czerwonej). 

Wydarzenie odbyło się przed budynkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej przy skrzyżowaniu ulic Hożej i Andriollego 9 w Otwocku.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, prezydent i wiceprezydent Otwocka, przewodniczący Rady Miasta oraz posłowie Okręgu.

Wydarzenie poprzedziła msza św. w intencji ofiar stalinizmu sprawowana o godz. 15.00 w kościele pw Św. Wincentego a Paulo (ul. Kopernika 1).

Jednym z elementów uroczystości była prelekcja historyczna dr. Tomasza Łabuszewskiego, dyrektora warszawskiego Oddziału IPN.

Upamiętnienie sfinansowane zostało ze środków Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN w Warszawie.

do góry