Nawigacja

Aktualności

„Zdrajcy czy patrioci? Ucieczki Romualda Spasowskiego i Zdzisława Rurarza w grudniu 1981 r.” – wykład online dr. hab. Patryka Pleskota w ramach cyklu „Warszawskie wędrówki z historią” – Warszawa, 20 września 2022

Kim byli: Romuald Spasowski i Zdzisław Rurarz? Jak można ocenić ich postępowanie? Jakie były motywy ucieczki? Jakie tajemnice kryją?

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego wykładu w ramach cyklu „Warszawskie wędrówki z historią”.

Wykład dr. hab. Patryka Pleskota „Zdrajcy czy patrioci? Ucieczki Romualda Spasowskiego i Zdzisława Rurarza w grudniu 1981 r.” dostępny jest na kanale IPNtv.

Wprowadzenie stanu wojennego miało przynajmniej jedną niespodziewaną konsekwencję: 19 grudnia 1981 r. ambasador PRL w Waszyngtonie, Romuald Spasowski, wystąpił do władz amerykańskich o azyl polityczny, protestując przeciw działaniom gen. Jaruzelskiego. Cztery dni później w jego ślady poszedł ambasador PRL w Tokio, który również znalazł się w USA. Ucieczki obu wysokich dyplomatów odbiły się szerokim echem na całym świecie. Amerykanie wykorzystali sytuację do wzmocnienia narracji krytykującej stan wojenny i obarczającej Moskwę współodpowiedzialnością za wydarzenia w Polsce. Zbiegowie stali się jednocześnie obiektem czarnej propagandy PRL, oskarżającej ich o zdradę, chciwość i hipokryzję. Pozostaje prawdą, że obaj przez dziesięciolecia współtworzyli system komunistyczny w Polsce i należeli do „ludowego” establishmentu, o skomplikowanych związkach z służbami specjalnymi nie wspominając. Nagły zwrot ideowy z grudnia 1981 r. mógł więc budzić pewne wątpliwości. I Spasowski, i Rurarz do końca życia pozostali jednak wierni podjętej wtedy decyzji.

 

Cykl „Warszawskie wędrówki z historią” organizowany jest przez Oddział IPN w Warszawie w Izbie Pamięci przy ul. Strzeleckiej 8. Spotkania odbywają się raz w miesiącu – zawsze w trzeci wtorek miesiąca.

Kolejny wykład:

18 października, godz. 17.00

 

 

 

do góry