Nawigacja

Aktualności

„Jak straszny sen… Świadectwo Danuty Charkiewicz z Powstania Warszawskiego i wypędzenia” – projekcja filmu w Muzeum Dulag 121 – Pruszków, 1 października 2022

W sobotę 1 października 2022 r. w siedzibie Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8A w Pruszkowie zaprezentowaliśmy najnowszą produkcję warszawskiego Oddziału IPN, film dokumentalny pt  „Jak straszny sen… Świadectwo Danuty Charkiewicz z Powstania Warszawskiego i wypędzenia”.

Projekcji towarzyszyło spotkanie i rozmowa z Danutą Charkiewicz-Topolską – Świadkiem Historii, byłą więźniarką obozu Dulag 121, wypędzoną z Warszawy we wrześniu 1944 r.

Danuta Charkiewicz jako 11-letnia dziewczynka mieszkała z rodzicami w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 118, nieopodal kina Palladium. Tam też przeżyła okres Powstania Warszawskiego i ciężkie bombardowania tej części miasta.

Od około 2 września bombardowanie trwało niemal bez przerwy, dookoła  wszystko płonęło. pisze Danuta Charkiewicz w swoich wspomnieniach - Byliśmy przyzwyczajeni do  stałej ciemnoczerwonej łuny na niebie. W tym czasie niebieskiego nieba nie było widać w ogóle. Było oczywiste, że jakiś koniec się zbliża. Wiedzieliśmy, że lecące nisko i pikujące bombowce teraz celowały w nasz dom, bo on jeszcze stał niezniszczony. Od jakiegoś czasu nie było już słychać rosyjskich dział zza Wisły. [...]. Czuliśmy się osamotnieni; wyjście piwnicami wydawało się nierealne!

5 września 1944 r.  wraz z rodzicami przeniosła się do Śródmieścia Południowego, do piwnic domu przy ulicy Mokotowskiej 57, gdzie koczowali jej krewni. Rodzina Charkiewiczów zdecydowała się wyjść z miasta w czasie zawieszenia broni na początku września 1944 r. i trafiła do obozu Dulag 121.

Relacja Danuty Charkiewicz i jej rodziny jest jedną z wielu świadectw exodusu ludności cywilnej powstańczej Warszawy. Muzeum Dulag 121, pragnąc upamiętnić i udokumentować losy wypędzonych warszawiaków, od początku swojego powstania zbiera relacje Świadków Historii. W 2022 r.  wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej przygotowaliśmy materiał dokumentalny ze świadectwem Pani Danuty Charkiewicz - dotyczący jej doświadczeń z czasów II wojny światowej, Powstania Warszawskiego, a także wypędzenia ze stolicy do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie.

 

Film przygotowany został przez Jacka Persę z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie i Bartłomieja Grzegorczyka.

 

do góry