Nawigacja

Aktualności

Spektakl Obywatel Junod – Teatr Syrena w Warszawie, 29 listopada 2022

Instytut Pamięci Narodowej wraz z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce zapraszają na sztukę teatralną Obywatel Junod w reżyserii Jakuba Kornackiego, która będzie wystawiona na deskach Teatru Syrena 29 listopada 2022 r. o godzinie 19.00.

Spektakl – w ramach Teatru Pełnego Pamięci – podejmuje wielowątkową historię śmierci jednego z najwybitniejszych twórców polskiego kina przedwojennego – Eugeniusza Bodo. Do 1989 roku w społeczeństwie krążyło wiele różnych, wykluczających się wersji wyjaśniających okoliczności śmierci artysty. Dopiero rozpad Związku Radzieckiego umożliwił dotarcie do akt NKWD, z których wynika, że Bodo zmarł pod koniec 1943 roku w Archangielskiej Obłasti.

Narracja Obywatela Junoda zbudowana jest wokół przesłuchań Bodo, którego funkcjonariusze NKWD oskarżają o działalność szpiegowską. Sytuacja przybiera obrót potwornie surrealistyczny, gdy okazuje się, że dowodami na rzekome szpiegostwo mają być... filmy, które aktor współtworzył!

Dramaturgię zdarzeń potęguje rodzaj fatum, które zdaje się kreować okoliczności działające na niekorzyść bohatera wbrew wszelkim zasadom logiki. Autentyczna historia bożyszcza przywodzi na myśl skojarzenia z prozą takich mistrzów pióra jak Michaił Bułhakow czy Franz Kafka. Sceny śledztwa przeplatane są retrospektywami z czasów, gdy Bodo święcił rekordy popularności na planach filmowych i na scenach kabaretów w Polsce i Rosji. Będziemy mieli okazję usłyszeć wykonania takich przebojów jak Sex appeal czy utworów nieco mniej rozpoznawalnych.

Od 21 listopada 2022 r. zapraszamy po odbiór bezpłatnych biletów w kasie Teatru Syrena.

Patroni medialni: TVP Kultura, Historykon.pl, Dzieje.pl

do góry