Nawigacja

Aktualności

Uroczystości upamiętniające 83. rocznicę Zbrodni Wawerskiej – Warszawa Wawer, 27 grudnia 2022

We wtorek 27 grudnia 2022 r. odbyły się uroczystości upamiętniające 83. rocznicę Zbrodni Wawerskiej.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Rzeźbiarskiej 46 w warszawskiej dzielnicy Wawer. Po niej nastąpiło złożenie kwiatów na Cmentarzu – Pomniku Zbrodni Wawerskiej przy ul. 27 Grudnia oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Antoniemu Bartoszkowi.

Antoni Bartoszek powieszony został przez Niemców 27 grudnia 1939r. przed wejściem do jego restauracji mieszczącej się w budynku przy ulicy Widocznej 85. Tego dnia Niemcy stracili 106 mężczyzn (obecnie jest tu ul. 27 Grudnia). Ich egzekucja była odwetem za zabójstwo dwóch niemieckich podoficerów dokonane przez miejscowych przestępców w lokalu Antoniego Bartoszka.

Zbrodnia w Wawrze była jedną z pierwszych masowych egzekucji ludności cywilnej na ziemiach polskich. W odwecie za zabójstwo dwóch podoficerów 538 Batalionu Budowlanego w karczmie Antoniego Bartoszka w Wawrze przy ul.  Widocznej, dokonanego przez przestępców, w nocy z 26 na 27 grudnia 1939 r. na rozkaz ppłk. Maxa Daume Niemcy aresztowali 120 mężczyzn – obywateli polskich, z których 114 skazano na śmierć. 27 grudnia 1939 r. rozstrzelano 106 z nich. Egzekucję przeżyło siedmiu, a jeden zdołał uciec przed jej wykonaniem.

W uroczystości wzięli udział m.in. Adam Siwek, dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN i przedstawiciele warszawskiego oddziału IPN.

Wydarzenie zorganizowała Rada i Zarząd Dzielnicy Wawer.

Tablicę sfinansowało Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Warszawie.

do góry