Nawigacja

Aktualności

„Symbolika komunistyczna w stolicy PRL” – wykład online w ramach cyklu „Warszawskie wędrówki z historią – Warszawa, 17 stycznia 2023

Czy komunistom w Polsce udało się przeinterpretować symbolikę historycznych miejsc Warszawy? Czy nadano tym miejscom nową symbolikę w świetle obowiązujących ideologicznych dogmatów  i historycznych ocen? Czy komuniści narzucili obywatelom swoją interpretację tych miejsc?

Zapraszamy na kolejny wykład w ramach cyklu „Warszawskie wędrówki z historią”. 17 stycznia 2023 r. o godz. 17.00 dr Konrad Rokicki  zaprezentuje temat: „Symbolika komunistyczna w stolicy PRL”

Nie po to komuniści zdobywali władzę i przebudowywali ustrój społeczny i polityczny, żeby żyć w starej siatce pojęć. Nowa ideologia potrzebowała nowych bohaterów, nowych symboli uosabiających wartości promowane przez komunistów. W przestrzeni publicznej pojawili się nowi patroni ulic, placów, instytucji użyteczności publicznej, nowe pomniki. Proces ten zachodził nie tak gwałtownie, gdyż narzucenie całkiem nowego porządku oznaczałoby zerwanie łańcucha pokoleń, ciągłości do której się odwoływano, podkreślając jednocześnie rewolucyjny i przełomowy charakter zmian społecznych. Z drugiej strony nastąpiła urzędowa konfiskata części pamięci – usunięcie postaci i wydarzeń, które miały być potępione lub przemilczane. Dobór tych, które postanowiono pozostawić w przestrzeni publicznej świadczy o potrzebie odwołania do tradycji narodowej, dla celów w legitymizacji władzy, udowodnienia jej osadzenia w tradycji.

Cykl „Warszawskie wędrówki z historią” organizowany jest przez Oddział IPN w Warszawie w Izbie Pamięci przy ul. Strzeleckiej 8. Kolejne odcinki w każdy trzeci wtorek miesiąca o godz. 17.00 na IPNtv.

Następny wykład: 21 lutego 2023 r.

 

do góry