Nawigacja

Aktualności

„Prosimy Cię, Boże, o walkę krwawą…”. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim – uroczyste otwarcie wystawy plenerowej IPN – Warszawa, 19 kwietnia 2023

– Powstanie w getcie warszawskim jest częścią wspólnej historii narodu polskiego i narodu żydowskiego. (...) Powstańcy oddali życie nie dla wielkiego zwycięstwa, ale dla sprzeciwu i walki o ludzką godność – powiedział dr Karol Nawrocki podczas otwarcia wystawy na Skwerze Hoovera w Warszawie.

 
Ekspozycję „Prosimy Cię, Boże, o walkę krwawą…” przygotowaną w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim otworzyli prezes IPN dr Karol Nawrocki i dyrektor Oddziału IPN w Warszawie dr Tomasz Łabuszewski, jeden z autorów wystawy.

– Wystawa w sposób symboliczny opisuje bohaterstwo tych współczesnych Machabeuszy, którzy byli gotowi przeciwstawić się niemieckiemu okupantowi. Narracja wystawy inkrustowana jest wierszami polskich poetów, zarówno pochodzenia żydowskiego, którzy widzieli to wszystko od środka, jak i polskich poetów, którzy patrzyli na ten zryw żydowski z zewnątrz. Wiersze pokazują, że świadectwo dane wiosną 1943 r. wywarło na całe społeczeństwo polskie wielki wpływ – mówił dr Tomasz Łabuszewski.

W wydarzeniu wzięli też udział zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma i  dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz, a wśród gości znaleźli się m.in. przedstawiciele Muzeum Historii Polski, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Getta Warszawskiego i licznych mediów.

Ekspozycję w tym miejscu można oglądać do 27 kwietnia 2023 r.

 

Przygotowana przez Oddział IPN w Warszawie wystawa „Prosimy Cię, Boże, o walkę krwawą” przenosi nas do dramatycznych wiosennych dni 1943 r. w warszawskim getcie. To opowieść o heroizmie młodych żydowskich bojowników z Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego, którzy 19 kwietnia ruszyli, by stawić zbrojny opór niemieckiemu ludobójstwu. Uczynili to na przekór i wbrew militarnym kalkulacjom, które nie dawały im żadnych szans – nie tyle na sukces, co nawet na zwykłe ocalenie. To historia ich dramatycznych walk o kolejne kamienice-twierdze na Gęsiej, Nalewkach, Zamenhofa, przy placu Muranowskim. To ponadczasowa historia ich dramatycznych wyborów – jakich dokonał Mordechaj Anielewicz i jego towarzysze broni – i prawa każdego do godnej śmierci. To wreszcie historia oddająca w pełni niepokornego ducha walczącej Warszawy, której mieszkańcy nigdy nie złożyli broni przed niemieckim najeźdźcą i zawsze gotowi byli walczyć o wolność.

do góry