Nawigacja

Aktualności

Noc Muzeów na Strzeleckiej 8 – Warszawa, 13 maja 2023 r.

W tym roku po raz kolejny podczas Nocy Muzeów można było odwiedzić Strzelecką 8 – Izbę Pamięci prowadzoną przez warszawski Oddział IPN. 

Warszawska Praga wprawdzie ocalała ze zniszczeń związanych z Powstaniem Warszawskim, jednak zapłaciła za to szczególną cenę. Zwróciła na siebie uwagę komunistycznego aparatu represji, który właśnie tutaj - w ocalałych praskich kamienicach ulokował swoje główne placówki operacyjne.

Strzelecka 8 to miejsce unikalne z zachowanymi w nienaruszonej formie śladami po dawnym areszcie WUBP w Warszawie, łącznie z inskrypcjami na ścianach i zachowanymi drzwiami cel. Całość objęta jest ochroną konserwatorską i posiada status miejsca pamięci narodowej.

W tę wyjątkową Noc zorganizowaliśmy zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, dla dorosłych – oprowadzanie po piwnicach i wystawie stałej oraz pokaz filmu „Katownie praskie” w reżyserii Ewy Szakalickiej.

Ważnym elelmentem był wzruszający koncert zespołu Pseudonim pt. „Mazowsze w ogniu” i diorama pt. Cienie z przeszłości w wykonaniu członków Towarzystwa Miłośników Poslkiej Tradycji i Kultury.

Wydarzenia te spotkały się z dużym zainteresowaniem. Jednak to zabytkowe piwnice z inskrypcjami były głównym celem odwiedzających i wywołały najwięcej emocji.

Wszystkim naszym licznym gościom i współpracownikom bardzo dziękujemy i zapraszamy!

 

Dojazd:

Metro M2 (stacja Szwedzka)

Tramwaj 3,4 (przystanek Bródnowska)

Tramwaj 23 (przystanek Konopacka)

do góry