Nawigacja

Aktualności

Urodziny Pragi ze Strzelecką 8 – Warszawa, 12–19 lutego 2024

W piątek 16 lutego 2024 r. od godz. 17.00 zapraszamy do Izby Pamięci Strzelecka 8.

W ramach Urodzin Pragi odbędzie się wieczór muzyczno-poetycki „Historia żołnierzy wyklętych poezją opowiedziana”.

Na tle utworów muzycznych, w niezapomnianym wykonaniu Ewy Demarczyk, Przemysława Gintrowskiego czy Lecha Makowieckiego, zostaną zaprezentowane takie perły poezji polskiej jak wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Kazimierza Wierzyńskiego czy Zbigniewa Herberta. Poruszająca poezja opowiadająca o żołnierzach Armii Krajowej, ich walce i ich losach nabiera szczególnego znaczenia wobec przypadającej w tym roku 82. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową.

Serdecznie zapraszamy do wspólnej refleksji i zadumy nad polską niełatwą historią, zobrazowaną w poetycki sposób.


W tym roku mija 376 lat od podpisania przez króla Władysława IV formalnego aktu nadania warszawskiej Pradze praw samodzielnego miasta. Nastąpiło to 10 lutego 1648 r.

Warszawska Praga świętuje ten dzień od 9 do 19 lutego 2024 r.

Do szerokiej sieci organizatorów i partnerów Urodzin Pragi przyłączyła się także Izba Pamięci Strzelecka 8, która oprócz gry edukacyjnej, wspomnianego wieczoru muzyczno-poetyckiego organizuje także lekcję muzealną dla uczniów szkół ponadpodstawowych pt. „Okupacja niemiecka na warszawskiej Pradze” (19 lutego).

Zapraszamy! Wstęp bezpłatny.

***

Strzelecka 8 Izba Pamięci poświęcona więźniom aresztu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie.

W kamienicy  przy ulicy Strzeleckiej 8 w Warszawie w latach 1944–1945 mieściła się Kwatera Główna NKWD w Polsce. W latach 1945–1948  w budynku tym znajdował się areszt Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. W dokumentach komunistycznego resortu bezpieczeństwa nie ma informacji potwierdzających istnienie tego miejsca. Jedynymi dowodami przetrzymywania, brutalnego przesłuchiwania i mordowania żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego w piwnicach kamienicy przy ulicy Strzeleckiej 8 są zachowane na ścianach inskrypcje.

W lutym 2020 roku Instytut Pamięci Narodowej otworzył w tym miejscu Izbę Pamięci, która jest symbolicznym upamiętnieniem miejsc zbrodni komunistycznych w Polsce. W latach 1944–1956 na terenie naszego kraju istniało wiele tajnych więzień i aresztów, które były miejscami kaźni i cierpienia osób sprzeciwiających się sowietyzacji naszego kraju. Izba Pamięci przy ulicy Strzeleckiej 8 w Warszawie jest więc reprezentatywna dla wielu miejsc zbrodni komunistycznych rozsianych po całej Polsce.

W piwnicach Izby Pamięci znajdują się zachowane w formie nienaruszonej ślady po dawnym areszcie Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie oraz inskrypcje będące dowodem cierpienia ofiar reżymu komunistycznego, co czyni to miejsce unikatowym  w skali całego kraju. Piwnice w kamienicy przy ulicy Strzeleckiej 8 – to miejsce, które mówi o tym, jak wyglądało zniewolenie Polski po 1944 roku, miejsce okrutnych zbrodni komunistycznych, miejsce w którym historia została wyryta na ścianie.

Na parterze Izby Pamięci prezentowana jest skala represji komunistycznych na przygotowanej przez Oddział IPN w Warszawie stałej ekspozycji pt. „Czerwona mapa Warszawy”.

Izba Pamięci IPN Strzelecka 8 prowadzi działalność o charakterze edukacyjnym, związaną głównie z historią represji komunistycznych w Warszawie, jak też gromadzi informacje dotyczące zbrodni komunistycznych skali całej Polski.

do góry