Nawigacja

Aktualności

„Życie i działalność ks. ppłk. Juliana Humeńskiego – szkic do portretu” – wykład online w ramach cyklu „Warszawskie wędrówki z historią”

Kim był Julian Humeński? Jakie były jego kontakty z Urzędem do spraw Wyznań i Głównym Zarządem Politycznym WP? Na czym polegała jego działalność? Dlaczego zdecydował się wrócić do Towarzystwa Jezusowego?

Zapraszamy do obejrzenia wykładu dr. Bartłomieja Noszczaka z cyklu „Warszawskie wędrówki z historią” pt. „Życie i działalność ks. ppłk. Juliana Humeńskiego – szkic do portretu”.

Ksiądz Julian Humeński (1911-1994) był jezuitą, który porzuciwszy w niejasnych dotychczas okolicznościach swój zakon został kapelanem wojskowym i przedstawicielem lojalnie ustosunkowanego do komunistycznego aparatu władzy środowiska „księży patriotów”.

Zdolny, ambitny, niepokorny i uparty duchowny wspinał się po szczeblach kariery, która osiągnęła szczyt w okresie pełnienia przez niego stanowiska generalnego dziekana WP. Humeński odcisnął na podległej sobie instytucji silne piętno m.in. zreformował ją i wzmocnił. Cieniem na tym okresie kładą się jednak jego szkodliwe dla Kościoła hierarchicznego kontakty z Urzędem do spraw Wyznań i Głównym Zarządem Politycznym WP.

Mimo to na emeryturze eks-jezuita wrócił na własną prośbę do Towarzystwa Jezusowego.

Czy jego współbracia, mając pełną wiedzę o kulisach jego aktywności jako generalnego dziekana WP, zgodziliby się na to? To tylko jedno z wielu związanych z życiem Humeńskiego pytań, na które do dziś nie znajdujemy pełnej odpowiedzi. Jego biografia – intrygująca i niejednoznaczna – w dalszym ciągu czeka na swojego badacza.

Cykl „Warszawskie wędrówki z historią” organizowany jest przez Oddział IPN w Warszawie w Izbie Pamięci Strzelecka 8.

Kolejne odcinki w każdy trzeci wtorek miesiąca o godz. 17.00 na IPNtv.

Następny wykład: 16 kwietnia 2024 r.

do góry