Nawigacja

Aktualności

Regionalny półfinał X Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek obozu KL Ravensbrück” – Warszawa, 20 marca 2024

W środę 20 marca 2024 r. w Centralnym Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie odbył się regionalny półfinał X Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek obozu KL Ravensbrück” pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Wszystkich zgromadzonych przywitała naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie – Edyta Gula.

W konkursie wystąpiło osiemnastu recytatorów z Mazowsza m.in. z Komornicy, Siedlec, Stanisławowa Pierwszego, Sokołowa Podlaskiego, Ząbek i Warszawy.

Komisja konkursowa w składzie: dr Anna Maria Adamus (OBEN IPN), dr Aneta Nisiobędzka (Archiwum IPN) oraz Magdalena Poręba (OBEN IPN) oceniła recytację wybranych przez uczestników utworów prozy i poezji.

Do finału zakwalifikowała się Maja Machniewska z Zespołu Szkół Nr 1 im K.K.Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim za interpretację wiersza „Alarm” Marii Rutkowskiej i fragment prozy „Nasza pani z Ravensbrück. Historia Joanny Langefeld” Marii Grzywacz.

Gala Finałowa konkursu zaplanowana jest 17 kwietnia 2024 r. w Śląskim Teatrze Impresaryjnym im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej. Finalistkę wraz z opiekunem zaprosimy do Katowic w dniach 16-18 kwietnia 2024 r.

Nagrodą główną w konkursie dla wszystkich finalistów i ich opiekunów będzie wyjazd i odwiedzenie Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück w Niemczech w dniach 24-27 maja 2024 r.

Wszyscy uczniowie i ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki w postaci materiałów edukacyjnych związanych z tematyką konkursu.

Nagrodzonym uczestnikom gratulujemy. Zainteresowanych zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu.

 

do góry