Nawigacja

Aktualności

Noc Muzeów na Strzeleckiej 8 – Warszawa, 18 maja 2024

Noc Muzeów to jedna z najpopularniejszych imprez kulturalnych, w której co roku bierze udział ponad 140 miast. Polega na udostępnianiu muzeów, galerii, instytucji kulturalnych i zabytkowych obiektów w wybranym dniu w godzinach nocnych. Prócz zwiedzania zazwyczaj niedostępnych obiektów, uczestnicy biorą udział w licznych koncertach, warsztatach i pokazach filmowych. Wiele atrakcji dedykowanych jest dzieciom. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku. W Polsce pierwszy raz zorganizowało ją Muzeum Narodowe w Poznaniu w 2003 roku.

W tym roku po raz kolejny podczas Nocy Muzeów można było odwiedzić Strzelecką 8 – Izbę Pamięci prowadzoną przez warszawski Oddział IPN. 

Warszawska Praga wprawdzie ocalała ze zniszczeń związanych z Powstaniem Warszawskim, jednak zapłaciła za to szczególną cenę. Zwróciła na siebie uwagę komunistycznego aparatu represji, który właśnie tutaj - w ocalałych praskich kamienicach ulokował swoje główne placówki operacyjne.

Strzelecka 8 to miejsce unikalne z zachowanymi w nienaruszonej formie śladami po dawnym areszcie WUBP w Warszawie, łącznie z inskrypcjami na ścianach i zachowanymi drzwiami cel. Całość objęta jest ochroną konserwatorską i posiada status miejsca pamięci narodowej.

W Noc Muzeów zorganizowaliśmy zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży „Dlaczego w praskich piwnicach straszy?", dla dorosłych – oprowadzanie po piwnicach i wystawie stałej oraz koncert i projekcje filmów: „Kobiety wyklęte”, „Sumienie Hioba. Rzecz o ks. Bolesławie Stefańskim”, „W samym środku miasta”.

Ważnym elelmentem była diorama pt. „Przesłuchanie więźnia” w wykonaniu członków Towarzystwa Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury.

Wydarzenia te spotkały się z dużym zainteresowaniem. Jednak, jak w poprzednim roku to zabytkowe piwnice z inskrypcjami były głównym celem odwiedzających i wywołały najwięcej emocji.

Wszystkim naszym licznym gościom i współpracownikom bardzo dziękujemy i zapraszamy!

 

Dojazd:

Metro M2 (stacja Szwedzka)

Tramwaj 3 i 4 (przystanek Bródnowska)

Tramwaj 23 (przystanek Konopacka)

 

do góry