Nawigacja

Aktualności

Uroczystości z okazji Święta Niepodległości Polski w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławów) z udziałem przedstawicieli Oddziału IPN w Warszawie

Przedstawiciele Oddziały IPN w Warszawie wzięli udział w uroczystościach organizowanych z okazji Święta Niepodległości Polski w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławów) przez Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie. W niedzielę 12 listopada br. Ewa Dyngosz i Edyta Gula z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie złożyły kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza i przy mogile Legionistów w Iwano-Frankiwsku, a następnie wzięł udział w uroczystej mszy św. odprawionej w intencji ojczyzny w kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata przy ul. Wowczynieckiej 92 oraz w wieczornym koncercie pt. „Polska muzyka filmowa w jazzowych interpretacjach” przy ul. Łesia Kurbasa 3.

Ponadto w ramach obchodów Święta Niepodległości Polski w w Iwano-Frankiwsku w dniach 11–19 listopada br. odbył się 6. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”. Wydarzenie organizowane jest przez Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie i Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku.

Tradycyjnie jednym z elementów festiwalu był blok filmowy „Lekcja historii w kinie” adresowany do uczniów szkół średnich oraz studentów uczelni wyższych, prezentujący filmy o tematyce historycznej i społecznej Polski, prowadzony wspólnie z pracownikami warszawskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

W ramach bloku historycznego edukatorzy z IPN Edyta Gula i Ewa Dyngosz przeprowadziły warsztaty:

13 listopada godz. 15.30 – dla najmłodszych 1-3 szkoła podstawowa – „Baśka murmańska, czyli dzieje niedźwiedzicy polarnej przy polskim oddziale Murmańczyków” (Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego)

13 listopada godz. 18.00 – dla młodzieży – „Być zwyciężonym i nie ulec-to zwycięstwo” A. Kamiński „Kamienie na szaniec” (Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego)

do góry