Nawigacja

Aktualności

Inauguracja cyklu „Akademia Niepodległości” – Pruszków (Muzeum Dulag 121), 11 grudnia 2017

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie zainaugurował cykl wydarzeń „Akademia Niepodległości” w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską.

Pierwsze spotkanie otworzył prof. Jerzy Eisler (dyrektor warszawskiego oddziału IPN) w poniedziałek 11 grudnia br.  w Muzeum Dulag 121 (ul. 3 Maja 8A, Pruszków) w ramach Przystanku Historia.

Historycy z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie zaprezentowali wykłady:

Polski wiek XIX – wiek powstań – dr Dariusz Gałaszewski

Józef Piłsudski – twórca niepodległej – dr Anna Maria Adamus

Zapraszamy do udziału w kolejnych spotkaniach.

***

Akademia Niepodległości to obliczony na cztery lata (od grudnia 2017 do połowy 2021) cykl spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawią – w formie popularnych wykładów – zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwania granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia.

Wykłady w każdym ośrodku mają taki sam przewodni temat, przy czym każdorazowo składający się z dwóch segmentów – wykładowi o charakterze monograficznym towarzyszyć będzie drugi, oparty na wątkach biograficznych.

Samo ujęcie jest indywidualnym wyborem wykładowcy – wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe, prelegenci sięgną do wątków lokalnych. Możliwe będzie podejmowanie dyskusji, pogłębianie poszczególnych kwestii, odsyłanie do literatury przedmiotu. Poszczególnym wykładom będzie towarzyszyło konkretne przesłanie, cały cykl został bowiem pomyślany nie tylko jako poszerzenie wiedzy, ale też jako element formowania postaw opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowych tradycji i przywiązaniu do Ojczyzny.

 

 

do góry