Nawigacja

Aktualności

Bezpłatny pokaz filmu „Wyklęty” i spektaklu Sceny Faktu „Tajny Współpracownik” w ramach „Przystanku Historia” – Ostrołęka, 26 lutego 2018

W poniedziałek 26 lutego br. w Ostrołęckim Domu Kultury przy ul. Inwalidów Wojennych 23 w ramach „Przystanku Historia” odbył się bezpłatny, otwarty pokaz filmu dokumentalnego „Wyklęty”.

Prelekcję przed filmem wygłosił dr Dariusz Gałaszewski, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie.ddział IPN w Warszawie i Urząd Miasta Ostrołęki

Wcześniej młodzież szkolna obejrzała spektakl Sceny Faktu „Tajny współpracownik”, który również uzupełniony został pogadanką dr. Dariusza Gałaszewskiego.

W ramach współpracy Oddziału IPN w Warszawie i Urzędu Miasta Ostrołeki raz w miesiącu edukatorzy z warszawskiego oddziału IPN prowadzą zajęcia dla młodzieży oraz popołudniowe spotkania dla mieszkańców Ostrołęki.

Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy

***

„Wyklęty” to oparty na faktach film, którego akcja toczy się w Polsce, w drugiej połowie lat 40-tych. Jego bohaterami są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczący z władzą ludową o powojenny kształt Polski. Ludzie, którzy mimo olbrzymiej przewagi resortu bezpieczeństwa, wspieranego przez radzieckie NKWD, walczyli do końca o swoją sprawę.
„Wyklęty” to pełnometrażowy debiut autora scenariusza i reżysera filmu – Konrada Łęckiego i pierwszy film produkcji, założonej przez aktora Marcina Kwaśnego, Fundacji Między Słowami.
W bohaterów filmu wcielili się m.in.: Wojciech Niemczyk, Marcin Kwaśny, Marek Siudym, Piotr Cyrwus, Robert Wrzosek, Hanna Świętnicka, Andrzej Plata, Olgierd Łukaszewicz, Ignacy Gogolewski, Janusz Chabior. W filmie wzięło także udział kilkuset statystów i członków grup rekonstruktorskich z całej Polski.

 

 „Tajny Współpracownik”

Lata 50. XX wieku, Płock. Urząd Bezpieczeństwa zatrzymuje nastoletniego Mietka Białasa (Mateusz Banasiuk). W trakcie kolejnych przesłuchań groźbami i biciem funkcjonariusze próbują zmusić chłopaka do uległości. Wreszcie wmawiają mu, że od niego zależy życie jego brata działającego w partyzantce, Witolda (Tomasz Schuchard). Jeśli Mietek nawiąże z nim kontakt, jego uwięziona matka (Anna Tomaszewska) odzyska wolność, a on sam będzie mógł wrócić do szkoły. Białas ulega naciskom i podpisuje dokument, stwierdzający, że jest odtąd tajnym współpracownikiem UB o pseudonimie „Małachowski”. Budzący zaufanie syn kobiety uwięzionej przez komunistów bez trudu przenika do podziemia. Wkrótce ofiarami młodego agenta padają partyzanci Józefa Małczuka ps. „Brzask” (Ireneusz Czop). Sam dowódca ginie w zasadzce UB i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a Witek cudem uchodzi z życiem. Kolejnym zadaniem Mietka jest wytropienie Kazimierza Kamieńskiego „Huzara”. Chłopak staje się coraz bardziej cyniczny i bezwzględny. Jego sumienność i zaangażowanie zostają docenione przez przełożonych. Zaczyna on działać pod nowym pseudonimem „TW Michał”. Agent nie waha się wydać w ręce UB własnego brata... Sztuka na podstawie autentycznych wydarzeń. Nazwisko i imię głównego bohatera zostały zmienione.

 

 

do góry