Nawigacja

Aktualności

X Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych i rekonstrukcja historyczna – Drohiczyn, 6–10 czerwca 2018

W dniach 6–10 czerwca 2018 odbył się X rajd szlakiem Żołnierzy Wyklętych organizowany przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie we współpracy z Dyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Burmistrzem Pułtuska, Starostą Powiatu Pułtuskiego, Nadleśnictwem Rudka, Nadleśnictwem Sarnaki oraz Nadleśnictwem Sokołów Podlaski.

Tegoroczny rajd przebiegał po północnej i południowej stronie rzeki Bug. Poszczególne trasy rajdowe zbiegły się w Drohiczynie.

W rajdzie wzięli udział uczniowie z Pułtuska oraz harcerze z Płocka. Patrole, na które zostali podzieleni, nosiły imiona majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i kapitana Władysława Łukasiuka „Młota”. Trasy marszu pokrywały się z rzeczywistym terenem działań patronów patroli.

Jak co roku uczestnicy rajdu musieli stawić czoła postawionym im zadaniom związanymi z działalnością podziemia antykomunistycznego oraz ujść z zasadzek NKWD i KBW zorganizowanych na trasie przez rekonstruktorów historycznych.

Rajd zakończył się w Drohiczynie, gdzie młodzież dotarła 9 czerwca (sobota) wieczorem.

10 czerwca (niedziela) o godzinie 12.00 w Drohiczynie (teren nad Bugiem) odbyła się rekonstrukcja historyczna w wykonaniu Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław” oraz Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej NSZ”.

Jak zwykle uczestnicy marszu otrzymali specjalnie zaprojektowane koszulki oraz blaszane ryngrafy z wizerunkiem Matki Boskiej.

Historyczna inscenizacja w Drohiczynie zakończyła X Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych. Relacja TVP 3 Białystok.

 

 

do góry