Nawigacja

Aktualności

„Odbudowa państwa polskiego 1918” – wykład w ramach cyklu Akademia Niepodległości – Ciechanów, 29 listopada 2018

W czwartek 29 listopada  2018 r. w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie odbył się kolejny wykład Akademii Niepodległości w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską.

Dr hab. Piotr Szlanta z Uniwersytetu Warszawskiego zaprezentował temat „Odbudowa państwa polskiego 1918”.

Akademia Niepodległości to obliczony na cztery lata (od grudnia 2017 do połowy 2021) cykl spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawią – w formie popularnych wykładów – zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwania granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia.

Wykłady w każdym ośrodku mają taki sam przewodni temat, przy czym każdorazowo składający się z dwóch segmentów – wykładowi o charakterze monograficznym towarzyszyć będzie drugi, oparty na wątkach biograficznych.

Samo ujęcie jest indywidualnym wyborem wykładowcy – wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe, prelegenci sięgną do wątków lokalnych. Możliwe będzie podejmowanie dyskusji, pogłębianie poszczególnych kwestii, odsyłanie do literatury przedmiotu. Poszczególnym wykładom będzie towarzyszyło konkretne przesłanie, cały cykl został bowiem pomyślany nie tylko jako poszerzenie wiedzy, ale też jako element formowania postaw opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowych tradycji i przywiązaniu do Ojczyzny.

do góry