Nawigacja

Aktualności

Pokaz filmu „Kryptonim HHhH” w ramach przeglądu filmowego „Kino w PRL – PRL w kinie. Historia XX wieku na taśmie filmowej” – Warszawa, 22 stycznia 2019

We wtorek 22 stycznia 2019 r. w warszawskiej KINOTECE odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Kino w PRL – PRL w kinie. Historia XX wieku na taśmie filmowej”.

Temat „Trudne wybory w realiach II wojny światowej” zilustrowany został filmem fabularnym „Kryptonim HHhH” (reż. Cédric Jimenez, prod. Belgia, Francja, USA, Wlk. Brytania 2017).

Projekcję porzedził pokaz Polskiej Kroniki Filmowej i wykład prof. dr. hab. Jerzy Eisler (IPN, Instytut Historii PAN)

 

Film nominowany: MFF w Jerozolimie (2017), MFF „Film by the Sea” we Vlissingen (2017).

Zrealizowany na podstawie bestsellerowej powieści Laurenta Bineta „HHhH. Zamach na kata Pragi”, za którą autor otrzymał w 2010 r. prestiżową Nagrodę Goncourtów. Kryptonim HHhH to skrót używanego przez Gestapo hasła „Himmlers Hirn heißt Heydrich”, czyli „Mózg Himmlera nazywa się Heydrich”.

Praga, rok 1942. Trzecia Rzesza jest silniejsza niż kiedykolwiek. SS-Obergruppenführer Reinhard Heydrich, z pomocą swojej żony Liny, staje się jednym z najbardziej prominentnych polityków III Rzeszy. Żelazną ręką rządzi Protektoratem Czech i Moraw, dla nikogo nie mając litości. Grupa śmiałków z ruchu oporu, na czele z Janem Kubišem i Jozefem Gabčíkiem, postanawia dokonać niemożliwego i zorganizować zamach na „kata Pragi”. Oparta na faktach opowieść o czechosłowackim ruchu oporu oraz zorganizowanym przez niego spektakularnym zabójstwie Heydricha. Akcja była jednym z najważniejszych wydarzeń II wojny światowej, a Heydrich najwyższym rangą niemieckim funkcjonariuszem zabitym w zamachu podczas wojny. Twórcy obrazu pokazują determinację, odwagę i brawurę śmiałków, którzy postanowili przeciwstawić się niemieckiemu okupantowi.

Film w reżyserii Cédrika Jimeneza to drugi w przeciągu ostatnich kilkunastu miesięcy film o zamachu na Heydricha. Chwytliwy temat wcześniej był kanwą filmu Operacja „Anthropoid” w reżyserii Seana Ellisa (2016). Podczas gdy Ellis skupił się wyłącznie na działaniach zamachowców, Jimenez postanawia rozegrać swój film inaczej – dzieli go na dwie połowy, z których pierwsza przedstawia dochodzenie Heydricha do władzy. Poznajemy kulisy jego wydalenia z niemieckiej marynarki wojennej, losy małżeństwa z zagorzałą nazistką Liną von Osten, wreszcie wstąpienie do NSDAP i rozwój kariery w SS. Niebawem poznaje samego Himmlera, który będąc pod wrażeniem jego osoby i zdolności, powierza mu zadanie zorganizowania wewnątrzpartyjnej służby wywiadowczej. Organizacja szybko się rozwija i wkrótce Heydrich oraz jego przełożony uzyskują kontrolę nad policją całych Niemiec. Niebawem stanie się także organizatorem konferencji w Wannsee i architektem „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Druga połowa filmu skupia się na członkach czechosłowackiego ruchu oporu, Janie Kubišu i Jozefie Gabčíku, którzy szykują zamach na nazistowskiego zbrodniarza. Widzimy targające nimi emocje, dylematy i odważne działania, mimo życia w ciągłym strachu. Widzimy, jak trafiają na okupowane tereny, jak funkcjonują w warunkach konspiracji, i co się z nimi dzieje przed i po zamachu.

Jak pisał recenzent: „Jimenez próbuje dokonać analizy pochodzenia zła i jego przerażającej normalności. Pod spokojną, opanowaną i chłodną skorupą Heydrich skrywa bowiem bezwzględnego potwora, który tylko czeka, by go uwolnić. Ta dychotomia osiąga swoje apogeum w scenie przyjęcia, na którym żona Heydricha dowiaduje się od Himmlera, że jej mąż nazywany jest przez samego Hitlera „człowiekiem o żelaznym sercu”, tymczasem on, w drugim końcu pokoju, z uśmiechem od ucha do ucha, bawi się z ich dzieckiem”.

Występują: Jason Clarke, Rosamund Pike, Mia Wasikowska, Jack O'Connell, Jack Reynor, Stephen Graham.

[wykorzystano fragmenty z opisu dystrybutora]

 

 

 

 

do góry