Nawigacja

Aktualności

„Srebrni na szlakach Niepodległej” – prezentacja najnowszego komiksu dla dzieci – Warszawa, 22 lutego 2019

W piątek 22 lutego 2019 r. w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie zaprezentowany został najnowszy komiks IPN dla dzieci „Srebrni na szlakach Niepodległej”.
Przybliżając treść nowego zeszytu dr Tomasz Łabuszewski (O/IPN Warszawa) powiedział, że historia toczy się w nim równolegle pokazując, że w każdym z opisanych trzech zaborów Polacy mieli możliwość (którą sami tworzyli) udziału w rożnych organizacjach niepodległościowych. Inicjatywy te spotkały się w 1918 roku w postaci odrodzonego państwa polskiego. Wszyscy bohaterowie komiksu znaleźli się w jednolitym odrodzonym wojsku polskim, które w roku 1920 skutecznie stawiło czoła nawale bolszewickiej. Dr Łabuszewski poinformował również, że autor rysunków Hubert Ronek przygotowuje wspólnie z IPN komiks dotyczący Bitwy Warszawskiej, czyli kulminacyjnego zmagania wojny 1920 roku, której setną rocznicę będziemy obchodzili za rok. Przekazał również dobrą wiadomość sympatykom „Wojennej odysei Antka Srebrnego”, że w 2019 roku ukaże się dziesiąty zeszyt z tej serii.

Na warsztatach będziemy chcieli pokazać historię, którą zaspojlerował dr Łabuszewski w sposób atrakcyjny, ciekawy i zabawny zapowiedziała przybyłej z Legionowa młodzieży szkolnej Anna Obrębska z Oddzałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Warszawa, która wraz z Marcinem Łaszczyńskim przeprowadziła interaktywne zajęcia. Mam nadzieję, że na tych warsztatach zyskacie nie tylko wiedzę, ale też przyjemność z nauki historii dodała edukatorka przekazując założenia dydaktyczne.

W czasie warsztatów uczniowie pracowali na fragmentach komiksu poznając poszczególne losy bohaterów. Na koniec w nagrodę za aktywność wszyscy uczestnicy otrzymali komiks na własność.     

 

 

 

 

 

 

do góry