Nawigacja

Aktualności

„Paszporty Paragwaju” – pokaz filmu w związku z Narodowym Dniem Pamięci o Polakach Ratujących Żydów – Grodzisk Mazowiecki, 19 marca 2019

We wtorek 19 marca 2019 r.  w Mediatece w Grodzisku Mazowieckim przy ul. 3 Maja 57 odbyła się projekcja filmu „Paszporty Paragwaju”.

W pokazie wziął udział reżyser Robert Kaczmarek. Po filmie rozmowę z nim przeprowadził Mirosław Białaszko z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie.

Spotkanie (pod wspólnym szyldem z IPN „Przystanek Historia”) odbyło się w związku z Narodowym Dniem Pamięci o Polakach Radujących Żydów obchodzonym 24 marca.

 

 

***

Film „Paszporty Paragwaju” w reżyserii Roberta Kaczmarka opowiada mało znaną historię współpracy polsko-żydowskiej, której celem nadrzędnym było życie drugiego człowieka. W latach 1942–1943 w poselstwie RP w Bernie funkcjonowała nieformalna grupa złożona z polskich dyplomatów oraz działaczy organizacji żydowskich. Wspólnie działali na rzecz uzyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty trafiały do Żydów w okupowanej Europie, którzy dzięki nim uniknęli w większości wywózek do niemieckich obozów zagłady. Posiadacze tych paszportów trafiali do obozów dla internowanych w Niemczech (Tittmoning, Liebenau, Bölsenberg) oraz do okupowanej Francji (Vittel). Część z nich doczekała końca wojny. Rodziny wielu ocalonych dopiero dziś dowiadują się, komu tak naprawdę zawdzięczają życie. Do grupy działającej przy polskim poselstwie w Bernie należeli: Aleksander Ładoś – od kwietnia 1940 r. poseł pełnomocny w Bernie; jego współpracownik Konstanty Rokicki – konsul w Bernie; Stefan Jan Ryniewicz – sekretarz i kierownik Wydziału Konsularnego w Bernie; Juliusz Kühl – sekretarz poselstwa. Ze strony organizacji żydowskich ogromną rolę odegrali: Adolf H. Silberschein – działacz syjonistyczny, poseł na Sejm RP oraz Chaim Eiss – rabin, działacz Agudat Israel.

 

do góry