Nawigacja

Aktualności

Pokaz filmu „Czaszka z Katynia” i spotkanie z Henrykiem Troszczyńskim – jednym z ostatnich żyjących świadków odkrycia zbiorowych mogił w katyńskich lasach – Pruszków, 27 kwietnia 2019

W 79. rocznicę Zbrodni Katyńskiej Muzeum Dulag 121 i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie zorganizowały spotkanie z Henrykiem Troszczyńskim – jednym z ostatnich żyjących świadków odkrycia zbiorowych mogił w katyńskich lasach.

Podczas spotkania odbyła się projekcja filmu „Czaszka z Katynia” poprzedzona prelekcją dr. Dariusza Gałaszewskiego z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie

Wydarzenie miało miejsce 27 kwietnia 2019 r. w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie przy ul. 3 Maja 8A pod szyldem Przystanek Historia w Muzeum Dulag 121.

 

***

Wiosną 1940 roku sowiecka policja polityczna – NKWD ZSRR – wymordowała blisko 22 tys. osób: polskich jeńców wojennych w Katyniu, Charkowie i Kalininie (Twerze) oraz więźniów (wojskowych i cywilów) w różnych miejscach sowieckich republik ukraińskiej i białoruskiej. Masowe groby zostały odkryte w 1941 roku.

Wśród osób, którym miejscowa ludność przekazała informację o grobach polskich oficerów w katyńskich lasach był Henryk Troszczyński – świadek historii i bohater książki „Chłopak z Katynia”. Pan Troszczyński urodził się w 1923 roku, jego pierwsze wspomnienia sięgają dni przewrotu majowego, którego był świadkiem jako trzyletni chłopiec. Podczas okupacji został wysłany na przymusowe roboty w okolice Smoleńska. Był jedną z osób, którym miejscowa ludność przekazała informację o masowych grobach polskich oficerów znajdujących się w pobliskich lasach. Dziś jest jednym z ostatnich żyjących świadków odkrycia Zbrodni Katyńskiej. Po powrocie do stolicy brał udział w Powstaniu Warszawskim – walczył na Woli w Zgrupowaniu „Waligóra”. Cudem ocalały z egzekucji został wysłany do obozu Dulag 121, a następnie do obozów w Namslau i Breslau.

 

Film dokumentalny „Czaszka z Katynia” powstał w 2006 roku. Jego reżyserką jest duńska reżyserka Anna Elisabeth Jessen. Autorka dokumentu skupiła się na historii duńskiego profesora, który w 1943 roku przemycił potajemnie czaszkę jednego z polskich oficerów do Kopenhagi. Film przedstawia także losy lekarzy pracujących na miejscu ekshumacji grobów.

 

do góry