Nawigacja

Aktualności

Pokaz filmu pt. „Zapora” dla uczniów szkoły podstawowej – Poniatowa, 24 września 2019

We wtorek 24 października 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej  (woj. Lubelskie), Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie wraz z dyrekcją szkoły zorganizowało pokaz filmu pt. „Zapora” w reżyserii Konrada Starczewskiego, wyprodukowanego prze Instytut Pamięci Narodowej. W seansie wzięli udział uczniowie klas siódmych i ósmych, którzy przed projekcją wysłuchali krótkiego wprowadzenia dr. Artura Podgórkiego z warszawskiego Oddziału IPN.

Instytut doceniając zaangażowanie szkoły w propagowanie postaci majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, a zwłaszcza wiedzę jednego z uczniów (Jakuba Wcisła – laureata konkursu pt. „Zapora – pamiętajmy o naszych bohaterach”, zorganizowanego przez ww. szkołę w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości) przekazał nagrody rzeczowe w postaci publikacji wydanych przez IPN.

„Zapora” to film o jednym z niezłomnych dowódców polskiego podziemia niepodległościowego, cichociemnym - majorze Hieronimie Dekutowskim. Jest to przede wszystkim zapis wspomnień podkomendnych mjr. „Zapory”, kolegów, przyjaciół i członków rodziny. Z ich opowieści wyłania się obraz człowieka wymagającego i upartego, a jednocześnie wrażliwego i tęskniącego za normalnym życiem. Historie opowiadane przez dawnych podkomendnych Dekutowskiego uzupełniają liczne zdjęcia, dokumenty i animacje przedstawiające najważniejsze akcje „Zaporczyków”. Mjr Dekutowski, podobnie jak inni żołnierze wyklęci, skazany został przez komunistów na wieczną niepamięć. Powrócił jako bohater.

 

do góry