Nawigacja

Aktualności

„Roman Dmowski i jego rola na konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 r.”– wykład w ramach cyklu Akademia Niepodległości – Ciechanów, 10 października 2019

W czwartek 10 października 2019 r. w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie odbył się kolejny wykład Akademii Niepodległości w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską.

Dr hab. Piotr Szlanta zaprezentował temat „Roman Dmowski i jego rola na konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 r.”.

Akademia Niepodległości to obliczony na cztery lata (od grudnia 2017 do połowy 2021) cykl spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawią – w formie popularnych wykładów – zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwania granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia.

Wykłady w każdym ośrodku mają taki sam przewodni temat, przy czym każdorazowo składający się z dwóch segmentów – wykładowi o charakterze monograficznym towarzyszyć będzie drugi, oparty na wątkach biograficznych.

Samo ujęcie jest indywidualnym wyborem wykładowcy – wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe, prelegenci sięgną do wątków lokalnych. Możliwe będzie podejmowanie dyskusji, pogłębianie poszczególnych kwestii, odsyłanie do literatury przedmiotu. Poszczególnym wykładom będzie towarzyszyło konkretne przesłanie, cały cykl został bowiem pomyślany nie tylko jako poszerzenie wiedzy, ale też jako element formowania postaw opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowych tradycji i przywiązaniu do Ojczyzny.

Cykl wykładów został zapoczątkowany 11 grudnia 2017. W uroczystej inauguracji Akademii Niepodległości w Działdowie wziął udział prezes IPN dr Jarosław Szarek, który wygłosi wykład „Polski wiek XIX – wiek powstań”.

do góry