Nawigacja

Aktualności

Prezentacja książki Antoniego Dudka „Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski” – Warszawa, 28 października 2019

W poniedziałek 28 października 2019 r. w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki odbyła się prezentacja książki Antoniego Dudka „Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski” opublikowanej przez wydawnictwo Znak Horyzont. W dyskusji prowadzonej przez redaktora Michała Szułdrzyńskiego udział wzięli: prof. Jerzy Eisler, prof. Andrzej Chojnowski i  prof. Antoni Dudek – autor.

Przełom 1989 r. W Polsce upada komunizm. To koniec ucisku politycznego, łamania praw człowieka i czasu pustych półek w sklepach. Polacy cieszyli się z odzyskanej wolności, z wprowadzonej demokracji i otwierania się na Zachód. Jednak nie wszystkie zmiany były dobre. Inflacja, prywatyzacja, bezrobocie, afery gospodarcze, wojska rosyjskie w Polsce, wreszcie geopolityczne konsekwencje zjednoczenia Niemiec - z tymi wyzwaniami musieli sobie poradzić pierwsi premierzy Trzeciej Rzeczpospolitej.

W swojej najnowszej książce, stanowiącej kontynuację głośnej Reglamentowanej rewolucji, prof. Antoni Dudek analizuje wydarzenia z lat 1989-1993 przez pryzmat czterech rządów, na których czele stali: Tadeusz Mazowiecki, Jan Krzysztof Bielecki, Jan Olszewski i Hanna Suchocka. Przy pomocy nieznanych dokumentów i relacji przedstawia kulisy budowy fundamentów współczesnego państwa polskiego. (opis wydawcy)

do góry