Nawigacja

Aktualności

„Wyprawa wileńska 1919 r.” – wykład w ramach cyklu Akademia Niepodległości – Ciechanów, 14 listopada 2019

14 listopada 2019 roku w Muzeum Szlachty Mazowieckiej (Budynek Ekspozycyjny) przy ul. Warszawskiej 61 w Ciechanowie dr hab. Piotr Szlanta wygłosił wykład „Wyprawa wileńska 1919 r.”. Spotkanie zorganizowały Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie i Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie w ramach cyklu spotkań Akademia Niepodległości.

***

Akademia Niepodległości to obliczony na cztery lata (od grudnia 2017 do połowy 2021) cykl spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawią – w formie popularnych wykładów – zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwania granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia.

Wykłady w każdym ośrodku mają taki sam przewodni temat, przy czym każdorazowo składający się z dwóch segmentów – wykładowi o charakterze monograficznym towarzyszyć będzie drugi, oparty na wątkach biograficznych.

Samo ujęcie jest indywidualnym wyborem wykładowcy – wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe, prelegenci sięgną do wątków lokalnych. Możliwe będzie podejmowanie dyskusji, pogłębianie poszczególnych kwestii, odsyłanie do literatury przedmiotu. Poszczególnym wykładom będzie towarzyszyło konkretne przesłanie, cały cykl został bowiem pomyślany nie tylko jako poszerzenie wiedzy, ale też jako element formowania postaw opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowych tradycji i przywiązaniu do Ojczyzny

do góry