Nawigacja

Aktualności

Finał konkursu fotograficznego „Pamięć wojny – wojna obronna Polski w 1939 r.” – 29 listopada 2019

29 listopada 2019 roku, w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie, odbyło się uroczyste podsumowanie i rozdanie nagród laureatom oraz wyróżnionym uczestnikom konkursu fotograficznego „Pamięć wojny – wojna obronna Polski w 1939 r.”. Konkurs trwał od 1 września do 8 listopada 2019 r. i upamiętniał 80-rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

Spotkanie finałowe rozpoczęło się wykładem Andrzeja Kryńskiego z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie na temat wojny obronnej Polski w 1939 roku. Następnie laureaci konkursu przedstawiali historie związane z nagrodzonymi fotografiami, dotyczące przedstawionych na tych fotografiach miejsc, wydarzeń oraz postaci. Często były to bardzo osobiste historie, jak w przypadku opowieści Joanny Jakubowskiej, autorki zdjęcia „Pamiątki rodzinne”:

Zdjęcie przedstawia pamiątki rodzinne po kpt. Mikołaju Walczaku, oficerze 38 Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich w Przemyślu, gdzie pełnił m.in. funkcję dowódcy kompanii szkoleniowej. Odznaczony Krzyżem Zasługi. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r. […] Walczył pod Birczą (11-12 września), Boratyczami (14 września) i Kretyną (15 września). 18 września, już po agresji wojsk sowieckich, podjął nieudaną próbę przebicia się do oblężonego Lwowa w rejonie Rzęsnej Ruskiej, a następnie, również bez powodzenia, 19 września z Hołoska. Ostatecznie do Lwowa dotarło jedynie 16 oficerów, wśród których był por. Mikołaj Walczak. Jak wspomina Tadeusz Bonarski, polscy żołnierze rozbijali swoją broń, żeby nie wpadła w ręce wroga, a sowieccy i niemieccy oficerowie po przyjacielsku podzielili się jeńcami, przy czym z niewoli sowieckiej nie powrócił nikt. Szef kompanii sierż. Wojciech Mazek (1902–1981) wspomina, jak podczas przetrzymywania polskich żołnierzy przez Sowietów we Lwowie, proponował por. Walczakowi cywilne ubranie, co dawało szansę na ratunek. Zgodnie z jego słowami, na tę propozycję por. Walczak odpowiedział po namyśle: „Honor oficera mi na to nie pozwala” i pozostał we własnym mundurze. Więzień obozu w Starobielsku, w 1940 r. zamordowany strzałem w tył głowy w siedzibie NKWD w Charkowie w wieku 34 lat i pogrzebany w Piatichatkach. […] W rodzinie pozostały wspomnienia, kilka zdjęć. Przez osiemdziesiąt lat przechowywane są jego buty, Ryngraf i Orzeł w koronie. W naszej rodzinie pamięć o kpt. Mikołaju Walczaku jest wciąż żywa. Mój syn ma na imię Mikołaj, na cześć kpt. Walczaka.”

 

Przypominamy wyniki konkursu:

W kategorii dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 lat:

Nagroda – Natala Pietrzak: „Błoński wrzesień”

II Nagroda – Jakub Gałek: „Cmentarz Westerplatte”

III Nagroda – Asal Khajavi Pour:  „Rok 1939”

oraz równorzędne wyróżnienia dla uczestników:

1. Róża Bachta: „Strzelec”

2. Mikołaj Hain: „Bohater Nieznany”

3. Kamila Mędza: „Kwatera poległych żołnierzy SGO Polesie”

4. Emilia Ogorzałek: „I zapadła cisza”

5. Igor Stańczak: „Diorama 1939”

 

W kategorii dla osób pełnoletnich:

I Nagroda – Adam Hrydzewicz: „Spichlerz nad Narwią”

II Nagroda – Paweł Lipski: „Na barykady”

III Nagroda – Joanna Jakubowska:  „Pamiątki Rodzinne”

oraz wyróżnienie:

1. Mateusz Serafin: „Bohaterowie pierwszych dni II Wojny Światowej”

Dziękujemy wszystkim za nadesłane zdjęcia i gratulujemy zwycięzcom.

 

 

 

do góry