Nawigacja

Aktualności

„Pamięć i niepamięć o Auschwitz. Dzieje niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau z perspektywy historii i pamięci zbiorowej” – wykład w ramach cyklu „Przystanek Historia w Muzeum Dulag 121” – Pruszków, 15 lutego 2020

W sobotę 15 lutego 2020 r. w Muzeum Dulag 121 (ul. 3 Maja 8A) dr hab. Bogusław Kopka wygłosił wykład „Pamięć i niepamięć o Auschwitz. Dzieje niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau z perspektywy historii  i pamięci zbiorowej”.

Wydarzenie odbyło się w ramach cyklu „Przystanek Historia w Muzeum Dulag 121” z okazji 75. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz.

 

***

75 lat temu zakończyła się historia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince, w którym w latach 1940–1945 śmierć poniosło co najmniej 1,1 mln osób. Pierwszym wiarygodnym źródłem informacji dla świata na temat działalności KL Auschwitz były raporty rtm. Witolda Pileckiego, nr obozowy 4859. Prawda o największej fabryce śmierci z trudem przedzierała się do świadomości opinii publicznej. Podczas II wojny światowej Alianci zainteresowani byli jak najszybszym zakończeniem działań wojennych na Starym Kontynencie, nie uważali jednak niemieckich kacetów i ośrodków zagłady za infrastrukturę wojskową, którą należy zniszczyć w pierwszej kolejności. Stąd kominy Auschwitz-Birkenau działały prawie do końca istnienia obozu. Po wojnie komuniści ze względów ideologicznych zakłamywali historię Auschwitz traktując instrumentalnie pamięć o jego ofiarach. Po upadku Muru Berlińskiego (1989) nadal żywa jest dyskusja wokół przyczyn zła Auschwitz i braku rozliczeń z totalitarną przeszłością.

Bogusław Kopka – historyk dziejów najnowszych. Pracuje w Muzeum – Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. Autor książek „Konzentrationslager Warschau. Historia i następstwa” (IPN 2007) oraz „Gułag nad Wisłą. Komunistyczne obozy pracy w Polsce 1944–1956” (Wydawnictwo Literackie 2019).

 

 

do góry