Nawigacja

Aktualności

Dyskusja online o Polakach ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką zapraszamy do obejrzenia dyskusji o postawach Polaków podczas II wojny światowej.

Uczestnicy dyskusji:

  • prof. Jan Żaryn (dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej)
  • dr Marcin Urynowicz (IPN)
  • dr Tomasz Roguski (IPN)

Prowadzenie: Mirosław Biełaszko (IPN, Trójka Polskie Radio)

Podczas rozmowy poruszone zostaną zagadnienia związane z udzielaniem pomocy przez Polaków (tzw. Sprawiedliwych) osobom narodowości Żydowskiej w czasie II wojny światowej – wszystko w kontekście grożącej Polakom za taką pomoc śmierci. Historycy zastanowią się nad postawami polskiego społeczeństwa, scharakteryzują różne typy zachowań, od bohaterstwa aż po przypadki szmalcownictwa. Omówią też działania mające na celu ochronę Żydów podjęte przez struktury Polskiego Państwa Podziemnego, Rząd Polski na uchodźstwie, Kościół katolicki i organizacje społeczne. Zastanowią się również nad przyczyną obecnego ożywienia emocjonalnych dyskusji na temat relacji polsko –żydowskich. W jakim stopniu wynikają one z międzynarodowej sytuacji politycznej, w jakim zaś są kolejną próbą interpretacji historii przez nowe pokolenia.

Retransmisja na kanale IPNtv

 

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Tego dnia mija kolejna rocznica zamordowania przez Niemców bohaterskiej rodziny Ulmów z Podkarpacia oraz ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Gruenfeldów (24 marca 1944 r.).

Dzień ten ustanowiono – jak zapisano w treści ustawy – „w hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”. Święto jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy, okazując miłosierdzie i współczucie, pomagali Żydom systematycznie mordowanym przez niemieckich oprawców.

do góry