Nawigacja

Aktualności

II społeczna akcja „Uczcijmy pamięć Bohaterów i posprzątajmy wspólnie Kwatery Żoliborskich Powstańców” – Warszawa, 27 lipca 2017

W czwartek, 27 lipca 2017 r. odbyła się akcja społeczna wspólnego porządkowania kwatery Żoliborskich Powstańców ze Zgrupowania Żywiciela Armii Krajowej na warszawskich Wojskowych Powązkach.

Kwatera liczy ponad 300 grobów tj. 265 krzyży wraz z dużym pomnikiem symbolizującym barykadę z napisem ŻYWICIEL według projektu architekta Czesława Bieleckiego oraz pojedyncze groby powstańców pochowanych w grobach rodzinnych na terenie cmentarza. Akcja miała na celu integrację pokoleniową Żoliborzan i dbałość o pamięć historyczną nie tylko przez beznamiętne obserwowanie wydarzeń rocznicowych, ale także czynne współdziałanie na ich rzecz.

Współorganizowana była przez KWW Moje Miasto Żoliborz i Stowarzyszenie Żołnierzy Armii Krajowej Żywiciel i Miłośników Ich Tradycji.

W organizację i patronat włączyli się m.in. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie, Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy, Muzeum Wojska Polskiego, Grupa Historyczna Zgrupowanie Radosław, Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej, Związek Harcerstwa Polskiego, Stowarzyszenie Zatrasie, firma Leroy Merlin, dwutygodnik żoliborski „Wilsoniak” i Wiktor Szczęsny Jasionowski.

Podczas akcji na każdym krzyżu uczestnicy zawiązali biało-czerwoną tasiemkę. Wśród nich byli żyjący Żoliborscy Powstańcy ze zgrupowania Żywiciela.

Akcja trwała do późnych godzin.

Chwała Bohaterom Powstańczego Żoliborza!

 

do góry