Nawigacja

Aktualności

Wyniki konkursu historyczno-plastycznego „Bitwa Warszawska 1920 dla uczniów szkół podstawowych województwa mazowieckiego

W ramach obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie zorganizowało konkurs historyczno – plastyczny dla uczniów szkół podstawowych województwa mazowieckiego.

Mimo trudności związanych z pandemią i przejściem na naukę zdalną kolejny konkurs spotkał się z ogromnym zainteresowaniem.

Nadesłano 81 prac plastycznych, natomiast uczestników konkursu było ponad stu. Wiele prac powstawało w zespołach 2-3 osobowych.

Zgodnie z regulaminem uczestnicy nadesłali prace w formie kolażu, czyli kompozycji różnych technik, materiałów i tworzyw. Wszystkie spełniają kryteria konkursowe i świadczą o dużej wiedzy historycznej uczniów. Prace uwzględniają najważniejsze postacie, miejsca, wydarzenia, symbole, elementy propagandowe związane z „osiemnastą najważniejszą bitwą w dziejach świata”. Układ elementów nadesłanych kolaży jest w większości przemyślany i spójny plastycznie. Prace powstawały pod kierunkiem nauczycieli, wychowawców oraz rodziców.

Doceniamy ogromne zaangażowanie opiekunów oraz niebywałą inwencję twórczą, pomysłowość i talent uczestników.

Komisja konkursowa powołana przez naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Warszawie przyznała nagrody i wyróżnienia:

W kategorii pierwszej prace uczniów klas IV-VI:

Miejsce I

„Cud wiary – siły oręża” Agata Kurpińska, Zuzanna Kurpińska , Lilianna Przekazińska

Miejsce II

„Bitwa Warszawska – wszystko, co ważne” Matylda Otolska

Miejsce III

„Piłsudski na koniu” -  Wiktoria Nowakowska

Wyróżnienia:

„Bitwa Warszawska 1920” – Antoni Jaczewski

„Obraz „Cud nad Wisłą” – Małgorzata Sroka

„Bój pod Ossowem” – Lilianna Stelmach

 

W kategorii drugiej prace uczniów klas VII-VIII:

 Miejsce I

„Plakat - kolaż Bitwy Warszawskiej” – Lena Badylak

Miejsce II ex aequo dwie prace:

„Cud nad Wisłą na Instagramie” – Amelia Gałaj

„Cud nad Wisłą” – Nela Pawłowska

Miejsce III

„Pradziadek Józef – uczestnik Bitwy Warszawskiej 1920” – Maksymilian Solarz

Wyróżnienia:

„Biurko Generała” – Zuzanna Kozioł

„Setna rocznica cudu nad Wisłą” – Natalia Gregorczyk  Marek Gregorczyk.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie, ogromne zaangażowanie i pokonywanie trudności związanych z obostrzeniami. Wyrażamy swoje uznanie dla pracy nauczycieli i rodziców w inspirowaniu i rozwijaniu talentu oraz zainteresowania dzieci i młodzieży historią. Jesteśmy pod wrażeniem wykonanej przez Was pracy!

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy i upominki.

Ze zwycięzcami skontaktujemy się w sprawie odbioru nagród rzeczowych. Z powodów epidemicznych nie odbędzie się zaplanowany na listopad uroczysty finał i wystawa prac w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN.

Spotkamy się na finale zorganizowanym online, gdzie uczestnicy będą mieli możliwość zaprezentowania wykonanych prac i porozmawianiu o nich.

Informacje o spotkaniu planowanym na platformie Teams prześlemy do uczestników, pojawią się też na naszej stronie internetowej.

Koordynator: Edyta Gula edyta.gula@ipn.gov.pl; tel. (22) 860 70 47

 

do góry