Nawigacja

Aktualności

Nowości wydawnicze warszawskiego Oddziału IPN

 

Robert Spałek, Na licencji Moskwy. Wokół Gomułki, Bermana i innych 1943–1970, Warszawa 2020, 592 s.

Monografia przybliża dzieje władzy komunistycznej w Polsce w latach 1943–1970, ukazując działania, postawy i dążenia Władysława Gomułki, Jakuba Bermana oraz innych decydentów PPR i PZPR. Autor wskazuje na uwikłania i uwarunkowania, którym zostali poddani przez Kreml komuniści rządzący Polską Ludową, ale i które oni sami jednocześnie współtworzyli. 

 

 

 

 

 

Bartłomiej Noszczak, Za klasztorną furtą. Migawki z życia i działalności jezuitów w Warszawie (1945–1956), Warszawa 2020, 512 s. + 40 s. ilustr.

Seria wydawnicza „Warszawa nie?pokonana”, t. XXIII        

Książka stwarza okazję do poznania historii jezuitów w Warszawie w pierwszej powojennej dekadzie. Nie tylko zagląda za kulisy – m.in. do „ukrytych dla świata” zakonnych miejsc i instytucji, lecz także obrazuje aspekty życia i działalności jezuitów. Przybliżając ich „sekrety”, opowiada również o stalinowskiej Polsce, w której członkowie Towarzystwa Jezusowego pełnili swoją misję, narażeni na prześladowania ze strony komunistycznego państwa. 

 

 

 

„Karnawał” po amerykańsku. Ambasada USA w Warszawie wobec wydarzeń w Polsce od sierpnia 1980 r. do grudnia 1981 r., red. Patryk Pleskot, Warszawa 2020, 736 s.

Seria wydawnicza: Warszawa Nie?pokonana, t. 22

W czasach „karnawału »Solidarności«” amerykańskich dyplomatów w Polsce interesowało dosłownie wszystko: od zakulisowych walk o wpływy w partii, przez nastroje w konkretnych środowiskach i grupach, artykuły prasowe, audycje telewizyjne i radiowe, sytuację w Kościele, działania najróżniejszych grup opozycyjnych, po takie szczegóły, jak natężenie ruchu na drogach i lotniskach, cena kanistra benzyny, długość kolejek i napisy na murach czy... gęstość wąsów Lecha Wałęsy.

 

 

 

Tadeusz Ruzikowski, W służbie bezpieczeństwa stolicy. Służba Bezpieczeństwa Komendy MO m.st. Warszawy i Komendy Stołecznej MO w latach 1956–1975, Warszawa 2020, 478 s.

Seria wydawnicza: Warszawa Nie?pokonana, t. 20

Książka omawia organizację i działalność policji politycznej PRL usytuowanej w Komendzie MO m.st. Warszawy oraz Komendzie Stołecznej MO w latach 1956–1975. Cele „bezpieki” realizowano na wiele sposobów, a zwłaszcza wykorzystując osobowe źródła informacji, których przybywało proporcjonalnie do skali stawianych przed SB zadań. Było ich jednak zawsze za mało. Także i to przyczyniało się do tego, że policji politycznej nie udało się przejąć całkowitej kontroli nad społeczeństwem Warszawy.

 

 

 

Warszawiacy wobec niepodległości. Działania mieszkańców Warszawy na rzecz odradzania się Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1914–1921, Studia historyczne pod red. Michała Zarychty, Warszawa 2020, 236 s.

Seria wydawnicza: Warszawa Nie?pokonana, t. 21

Książka opisuje społeczeństwo Warszawy jako istotny czynnik w procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Przedstawia ona wybitne jednostki, instytucje i organizacje społeczne, ich postawy wobec przemian politycznych, a przede wszystkim ich wielką aktywność polityczną, społeczną i kulturalną. W pracy tej znalazły się także odniesienia do przestrzeni miejskiej, konkretnych ulic, placów, budynków i ich ówczesnych mieszkańców. Zawarty w książce materiał ilustracyjny, ściśle powiązany z jej treścią, poszerza możliwości poznania i zrozumienia tego ciekawego, ale i trudnego okresu w dziejach stolicy Polski.

 

 

do góry