Nawigacja

Aktualności

W audycji „Przystanek Historia” w Polskim Radiu o postrzeganiu Żołnierzy Wyklętych – 3 marca 2021

Audycja została wyemitowana w środę o godz. 19.30 na antenie Programu I Polskiego Radia

  • „Przystanek Historia” w Polskim Radiu
    „Przystanek Historia” w Polskim Radiu

1 marca 2021 roku po raz 10. obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O tym co udało się osiągnąć w czasie 10 lat obecności tego dnia w świadomości Polaków, jak w przeciągu dekady zmieniło się postrzeganie żołnierzy II konspiracji antykomunistycznej oraz o sposobach ich upamiętniania red. Dorota Truszczak rozmawiała z dr. Tomaszem Łabuszewskim z warszawskiego oddziału IPN.

Dr Tomasz Łabuszewski podkreśla, że nazwa, jaką określa się ludzi walczących po wojnie o niepodległość kraju, to bardziej pojęcie z dziedziny popkultury niż nauki. – Jeżeli precyzyjnie mielibyśmy zdefiniować uczestników tego zjawiska, to są to członkowie polskiego niepodległościowego podziemia antykomunistycznego – wyjaśnia historyk. Zauważa, że w czasie wojny używano tego samego pojęcia, tylko zamiast antykomunistycznego mówiono o antyniemieckim. – To często byli ci sami ludzie – mówi. Przypomina, że w czasie wojny Armia Krajowa dążyła do scalenia różnych struktur wojskowych. W marcu 1944 roku została popisana ostatnia umowa scaleniowa z NSZ-em. Dzięki temu w momencie nadejścia Sowietów, Armia Krajowa grupowała w swoich szeregach członków przybudówek wojskowych wszystkich partii politycznych tworzących Polskie Państwo Podziemne.

Gość Programu 1 Polskiego Radia ze smutkiem zauważa, że w minionych 10 latach mieliśmy do czynienia raczej z boomem popkulturowym, a nie naukowym. Wskazuje, że elementem niezwykle nośnym okazała się ludowość i prowincjonalność owej konspiracji. – Miało miejsce przesunięcie punktu ciężkości z dużych miast na prowincję, głównie na polską wieś – odnotowuje. Każda wiejska społeczność ma teraz swojego bohatera i choć są oni nieznani ogółowi Polaków, to 1 marca można go wspominać i honorować.

Przyznaje, że ta tematyka nie cieszy się popularnością wśród środowisk akademickich. – Pewna praca, z niewiadomych dla mnie powodów, nie została przez te 10 lat wykonana, a IPN nie zastąpi wszystkich placówek uniwersyteckich na terenie całej Polski – ocenia. Jego zdaniem, jeśli chce się popularyzować tę tematykę, to jest to zadanie dla twórców sztuki, nie tylko filmowej, wszystkich dziedzin.

Ponadto w audycji:

POSŁUCHAJ AUDYCJI

Poprzednia audycja: „Przystanek Historia”, 17 lutego 2021

Odcinki archiwalne na portalu przystanekhistoria.pl

* * *

Cykl audycji „Przystanek Historia” jest realizowany wspólnie przez Instytut Pamięci Narodowej i Program I Polskiego Radia. Rozmowy poświęcone są ważnym wydarzeniom, które wpłynęły na dzieje Polski w XX wieku oraz ludziom, którzy tę historię tworzyli.

do góry