Nawigacja

Aktualności

27 kwietnia 2021 r. zmarł Jarosław Zieliński, historyk architektury i jeden z najbardziej cenionych współczesnych varsavianistów.

Jarosław Zieliński przez wiele lat prowadził dla nas seminarium edukacyjne „Spacerkiem po Warszawie” – zawsze przy pełnej sali słuchaczy. Z zaangażowaniem opowiadał o dawnej Warszawie, jej architekturze, historii, o zniszczeniach wojennych i odbudowie oraz o wybitnych architektach współtworzących miasto, które znamy. Związany z dzielnicą Bielany, gdzie mieszkał, z pasją potrafił opowiadać o ulicach, budynkach i historii Bielan.

Zawsze świetnie przygotowany do wykładu, z ogromną kolekcją unikatowych zdjęć, zabierał nas w niezwykłą podróż, po której pozostawał niedosyt i chęć na więcej.

Mieliśmy plany na kolejne spotkania i czekaliśmy na zakończenie pandemii. Niestety, nie będzie nam już dane posłuchać na żywo pana Jarka. Pozostały po nim liczne książki, albumy fotograficzne, przewodniki historyczne po stołecznych dzielnicach, a także szereg artykułów dotyczących historii i dziedzictwa Warszawy publikowanych m.in. na łamach „Stolicy” i „Spotkań z Zabytkami”.

Panie Jarosławie, dziękujemy za te kilkanaście wspólnych lat i z bólem serca żegnamy!

do góry