Nawigacja

Aktualności

I Rajd Rowerowy Pamięci ppor. Józefa Kozłowskiego „Lasa” – Ostrołęka, 25 czerwca 2022

25 czerwca 2022 r. po 10.00 z dziedzińca Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce ruszył I Rajd Rowerowy Pamięci ppor. Józefa Kozłowskiego „Lasa”. Celem były bunkry żołnierzy XVI Okręgu NZW znajdujące się w pobliżu miejscowości Gleba, gm. Kadzidło. To tutaj 25 czerwca 1948 r. doszło do tragicznych wydarzeń. Około tysiąc pięćset osób z KBW, MO i UBP otoczyło obóz „Lasa”, w którym przebywało trzynaście osób, w tym kobiety i dziecko. Czterech partyzantów zabito, resztę pojmano.

Podczas postojów w Przystani i Aleksandrowie rajdowcy poznali historię lokalnych bohaterów: Aleksandra Bednarczyka  „Adama” i właśnie Józefa Kozłowskiego „Lasa”.

W bunkrze żołnierzy „Lasa” dr Dariusz Gałaszewski, naczelnik oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie  opowiedział o wyjątkowości oporu antykomunistycznego na ziemi ostrołęckiej i rozbiciu go przez komunistów.

Rajdowi towarzyszyła też inscenizacja walki partyzantów z MO w wykonaniu Kurpiowskiej Grupy Historycznej „Ostoya”, a także pogadanka Grupy Edukacji Historycznej „Reduty Kurpiowskiej” o codziennym życiu żołnierzy w bunkrach

Uczestnicy otrzymali upominki od warszawskiego Oddziału IPN w formie komisków historycznych z serii Wilcze Tropy, okolicznościowe pocztówki i gadżety z logiem Instytutu

do góry