Nawigacja

Aktualności

„Deportacje Polaków do Związku Sowieckiego w latach 1940-1941” – wykład dla pracowników Wydziału Spraw Cudzoziemców – Warszawa, 21 czerwca 2022

We wtorek 21 czerwca 2022 roku w Centralnym Przystanku Historia im. Janusza Kurtyki w Warszawie Ewa Dyngosz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie zaprezentowała wykład „Deportacje Polaków do Związku Sowieckiego w latach 1940-1941”. W spotkaniu wzięło udział około czterdziestu pracowników Wydziału Spraw Cudzoziemców w Warszawie.

Kwestia deportacji  ludności polskiej do Związku Sowieckiego w czasie trwania II wojny światowej w dalszym ciągu należy do niezabliźnionych ran w polskim społeczeństwie. Pierwsza masowa wywózka na Sybir, przeprowadzona przez NKWD miała miejsce 10 lutego 1940 roku. Szacuje się, że w głąb ZSRS zostało wówczas zesłanych około 140 tysięcy naszych rodaków. Ich gehenna zaczęła się już w momencie transportu do miejsca zesłania i trwała przez kilka lat. Tysiące polskich rodzin, w tym dzieci, zostało pozbawionych swojego domu i wrzuconych w brutalny świat sowieckiego reżimu. Głównymi ofiarami  sowieckiego reżimu padły rodziny urzędników, wojskowych oraz pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski.

W latach 1940-1941 łącznie zostało deportowanych nie mniej niż 320 tys. obywateli polskich, którzy zostali rozsiani po różnych zakątkach ZSRS i byli wykorzystywani do katorżniczej pracy. Zakończenie II wojny światowej nie zawsze oznaczało powrót do ojczyzny, tym bardziej, że Kresy, z których zostali deportowani, nie znajdowały się już w obrębie nowych granic Polski.

 

do góry