Nawigacja

Aktualności

„Zamach na prezydenta RP Gabriela Narutowicza i jego reperkusje” – wykład online w ramach cyklu „Warszawskie wędrówki z historią” – Warszawa, 20 grudnia 2022

Jakie emocje wywołał zamach na prezydenta Gabriela Narutowicza? Kto go dokonał? Jakie były motywy tej zbrodni? Jakie były skutki tej zbrodni?

20 grudnia 2022 r., o godz. 17.00, zapraszamy na kolejny wykład online w ramach cyklu „Warszawskie wędrówki z historią”.

Dr Bartłomiej Noszczak zaprezentuje temat: „Zamach na prezydenta RP Gabriela Narutowicza i jego reperkusje”.

Zamordowanie pierwszego prezydenta II Rzeczpospolitej Gabriela Narutowicza w grudniu 1922 r. w Warszawie wywołało w kraju (i na świecie) falę niedowierzania, goryczy i gniewu. Emocje związane z tym bezprecedensowym w historii Polski mordem politycznym sięgały zenitu i groziły wybuchem bratobójczych walk. Z czasem ucichły, ale pozostały głębokie polityczne i społeczne antagonizmy. Choć strzały w Zachęcie były memento dla demokracji II RP, system trawił kryzys. Jego słabość ostatecznie obnażyła kanonada, która rozległa się na ulicach Warszawy w maju 1926 r.  

Premiera na kanale IPNtv:

 

Cykl „Warszawskie wędrówki z historią” organizowany jest przez Oddział IPN w Warszawie w Izbie Pamięci przy ul. Strzeleckiej 8. Spotkania odbywają się raz w miesiącu – zawsze w trzeci wtorek miesiąca.

Kolejny wykład 17 stycznia 2023 r., godz. 17.00.

 

do góry