Nawigacja

Aktualności

„Wydawnictwa Komitetu Warszawskiego KPP w zbiorach Biblioteki IMEL w Moskwie” – wykład online w ramach cyklu „Warszawskie wędrówki z historią” – 16 maja 2023 (IPNtv)

Dlaczego centrala ruchu komunistycznego w Moskwie była tak żywo zainteresowana gazetkami wydawanymi w Warszawie przez stołeczne szczeble partii? Kto je zbierał i gdzie przechowywał? Gdzie dziś się znajdują te materiały i jakie tajemnice skrywa budynek przy ul. Wilhelma Picka 4? 

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego wykładu online  z cyklu „Warszawskie wędrówki z historią” .

Dr Elżbieta Kowalczyk  przedstawi temat „Wydawnictwa Komitetu Warszawskiego KPP w zbiorach Biblioteki IMEL w Moskwie” .

W  badaniach  nad  ruchem  komunistycznym  nieocenioną  rolę pełni prasa, zwłaszcza ta nielegalna, wydawana przez różne ogniwa partii komunistycznej. Nielegalność funkcjonowania KPRP/KPP w II RP spowodowała, że w warunkach polskich pozostała szczątkowa ilość wydawnictw sygnowanych przez partię. Bogaty zbiór gazetek, broszur i wszelkiego rodzaju akcydensów wydawanych przez Komitet Warszawski zachował się w Moskwie. Dlaczego właśnie tam? Odpowiedź zarówno na to jak i wiele innych pytań usłyszą Państwo podczas wykładu przy ul. Strzeleckiej 8 ….  

 Cykl „Warszawskie wędrówki z historią” organizowany jest przez Oddział IPN w Warszawie w Izbie Pamięci przy ul. Strzeleckiej 8.  

Kolejne odcinki w każdy trzeci wtorek miesiąca o godz. 17.00 na IPNtv. 
 

Następny wykład: 20 czerwca 2023 r.

 

 

do góry