Nawigacja

Aktualności

Zajęcia dla uczniów szkoły polskiej w Grecji w związku z Narodowym Świętem Niepodległości – Ateny, 3–5 listopada 2023

Na początku listopada 2023 r. delegacja z warszawskiego oddziału IPN gościła w Atenach. Wizyta odbyła się na zaproszenie  Szkoły Polskiej im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach w związku z obchodami 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W dniach 3 i 4 listopada 2023 roku historycy z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie: dr Anna Maria Adamus, Magdalena Poręba i Marcin Łaszczyński przeprowadzili dla uczniów tej szkoły warsztaty.

Zajęcia związane były z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku oraz wojną polsko-bolszewicką 1919-1921.

Natomiast w niedzielę 5 listopada edukatorzy uczestniczyli w wydarzeniu „Run of Poland” – pięciokilometrowym Biegu Niepodległości w Metropolitan Park Antoni Tritsi-Ilion. Po zakończeniu biegu przedstawicie IPN wręczyli nagrody najmłodszym zwycięzcom (dzieci do 12 lat), którzy przebiegli symboliczny dystans 1111 m. Następnie historycy współprowadzili stoisko dla dzieci, na którym odbyła się loteria z grami i materiałami edukacyjnymi wydanymi przez Instytut Pamięci narodowej. Szczególnym zainteresowaniem dzieci i rodziców polskiej społeczności w Grecji cieszyły się komiksy historyczne.

Przez cały czas można było oglądać wystawę elementarną  IPN pt. „Wojna z bolszewikami. Bitwa Warszawska 1920 r.”

do góry