Nawigacja

Aktualności

„Inspektorat Rejonowy AK-WiN Radzyń Podlaski w latach 1944-1947” – wykład online dr. Mariusza Bechty z cyklu „Warszawskie wędrówki z historią”.

Kto stał na czele inspektoratu rejonowego AK-WiN Radzyń Podlaski? Na czym polegała działalność tego inspektoratu? Czy stawiał on opór zbrojny i cywilny? Czy dochodziło do starć zbrojnych podziemia z reżimem komunistycznym na terenie objętym jego działalnością?

Zapraszamy do obejrzenia wykładu dr.  Mariusza Bechty z cyklu „Warszawskie wędrówki z historią”.

Wykład poświęcony będzie metamorfozom konspiracji Armii Krajowej na terenie tej części Podlasia położonego, w cieniu Brześcia na sowieckiej Białorusi, po lecie 1944 r. Autor przybliży najważniejsze osoby kadry dowódczej inspektoratu rejonowego AK-WiN Radzyń Podlaski, które organizowały opór zbrojny i cywilny przeciw sowietyzacji podlaskiej prowincji do momentu jego przełamania po sfałszowanych wyborach do Sejmu Ustawodawczego w styczniu 1947 r.  i rychło ogłoszonej amnestii. Przybliży mniej lub bardziej znane starcia zbrojne podziemia z reżimem komunistycznym. Wykład ubogacony zostanie pokazem ikonografii oddziałów partyzanckich na obszarze powiatów Biała Podlaska, Radzyń Podlaski, Łuków i Siedlce.  

Cykl „Warszawskie wędrówki z historią” organizowany jest przez Oddział IPN w Warszawie w Izbie Pamięci przy ul. Strzeleckiej 8.

Kolejne odcinki w każdy trzeci wtorek miesiąca o godz. 17.00 na IPNtv.


Następny wykład 19 grudnia 2013 r.

 

 

 

do góry