Nawigacja

Aktualności

Drzwi dawnej katowni NKWD na Boernerowie zostały przekazane do IPN

W piątek 17 listopada 2023 r. Urząd Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy przekazał Instytutowi Pamięci Narodowej przedwojenne drzwi z piwnicy domu przy Dostępnej 38 na Boernerowie.

 

W latach 1921–1923 r. wybudowano na Boernerowie nowoczesną stację radiotelegraficzną o zasięgu międzykontynentalnym, otwartą 17 listopada 1923 r., a w latach trzydziestych dla jej pracowników powstało osiedle mieszkaniowe zwane Boernerowo.

Budynek przy ul. Warszawskiej 38 i 38a (obecnie ul. Dostępna) powstał między 1934 a 1937 rokiem. Właściciel tej kamienicy por. Zygmunt Kinel, pilot 302 Dywizjonu Myśliwskiego „Poznańskiego”, zginął 8 maja 1941 r., zestrzelony w bitwie powietrznej nad Wielką Brytanią.

W pierwszej połowie 1945 r. osiedle pocztowców zostało przejęte przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego na potrzeby Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jednocześnie w budynku przy ulicy Dostępnej ulokowano placówkę Głównego Zarządu Informacji ludowego Wojska Polskiego nadzorującą w kolejnych latach Wojskową Akademię Techniczną.

Piwnice budynku mieściły cele, w których komuniści więzili w latach 40. dwudziestego wieku wrogów systemu. Byli to żołnierze AK, WiN, ale też niezwiązani z podziemiem wojskowym ludzie, którzy byli uznani przez ówczesne władze za wrogów. Z czasem Informacja Wojskowa (stalinowski wywiad) opuściła Boernerowo, a budynek stał się domem komunalnym.

Zachowały się jednak zabytkowe drzwi z wizjerem, które są niemym świadkiem męczeństwa polskich bohaterów. IPN oddział w Warszawie zwrócił się do władz dzielnicy Bemowo z prośbą o ich przekazanie. W efekcie zostały zdemontowane i przekazane Instytutowi.

Po przejściu zabiegów konserwatorskich trafią na stałe do Izby Pamięci Strzelecka 8 na Pradze, gdzie w latach 1945-1948 swoją siedzibę miał areszt Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

do góry